Хендрик Пекелер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Hendrik Pekeler
280x280пкс|Hendrik Pekeler

Hendrik Pekeler (2018)

Spielerinformationen
Spitzname „Peke“
Geburtstag 2. Juli 1991
Geburtsort Itzehoe, Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland deutsch
Körpergröße 2,03 m
Spielposition Kreisläufer
Wurfhand rechts
Vereinsinformationen
Verein 30x30пкс|THW Kiel THW Kiel
Trikotnummer 61
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
2002–2004 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland ETSV Fortuna Glückstadt
2004–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland MTV Herzhorn
2007–2008 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Bramstedter TS (A-Jugend)
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2008–2009 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel mit

Förderlizenz beim TSV Altenholz
2009–2010 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel
2010–2012 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Bergischer HC[1]
2012–2015 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TBV Lemgo
2015–2018 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
2018– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel
Nationalmannschaft
Debüt am 14. März 2012 in Mannheim
            gegen Islandврска=Isländische_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Island Island
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland

Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland (Junioren)

Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland (Jugend)
81 (125)[2]

26 (87)

47 (113)

Stand: 24. Oktober 2018

Хендрик Пекелер (* 2. Јули 1991 година во Itzehoe ) е германски ракометар, кој во текот на сезоната 2018/19 игра во Кил. На 2,03 метри широк Пекелер е пивот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Хендрик Пекелер започна со ракомет во 2002 година во ЕТСВ Фортуна Гликштадт. Во 2004 година се пресели во МТВ Херцхорн и во 2007 година во регионалната лига Брамстедтер ТС . Во 2008 година добил четиригодишен договор со Кил . Во сезоната 2008/09, сепак, тој имал прв избор во вториот оддел TSV Altenholz .[3] Од летото 2009 година Пекелер играше за тимот на Бундеслигата и за игра во вториот тим на Регионална лига на Кил. Во летото 2010 година тој го објави својот потег кон Bergische HC . Таму потпишал двегодишен договор. Во 2011 година тој се искачи со БХК во Бундеслигата. Од сезоната 2012/13 Пекелер играше за ТБВ Лемго, каде што потпиша тригодишен договор.[4] Во сезоната 2013/14 Пекелер беше со 125 теренски погодоци, постигнувајќи најголем број голови во лигата. Во јули 2014 година, беше објавено дека ќе го напушти Лемго по сезоната 2014/15 и ќе се смени како наследник на Бјарте Мирхол до Рајн-Некар Ловен .[5] Во летото 2018 година се вратил во Кил.[6]

Репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Пекелер играше за германската репрезентација, со која заврши на четвртото место на Европското првенство во Словачка во 2010 година. На 14-ти Во март 2012 година, дебитираше во германската репрезентација и играше 67 мегународни натпревари, во кои постигна 97 гола. На Европското првенство 2016 во Полска тој беше со германската екипа со победата над Шпанија од Европа во 24:17. На Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал. За ова беше на 1. Ноември 2016 година го додели Сребрениот ловоров лист .[7] За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во 20-члениот тим, кој ги негираше подготовките.[8] На 7-ми Во јануари тој беше назначен во финалето од 16 и на тој начин учествуваше на Европското првенство 2018 година. Тој досега играше 81 натпревар, постигнувајќи 125 гола.

Приватност[уреди | уреди извор]

Пекелер го прекина школувањето во банкарскиот систем за да ја заврши основната обука во јануари / февруари 2010 година во Бундесверот . Потоа бил прифатен во групата за промоција на спортот во Варендорф, која била обучена од Мартин Хејбергер . Хеубергер исто така беше помалиот тренер на репрезентацијата на Пекелер.

Успех[уреди | уреди извор]

 • NOHV -Vizemeister 2008
 • Германски шампион 2010, 2016, 2017
 • Победник на Лигата на шампионите 2010
 • Европски шампион за млади 2008
 • Европско јуниорско првенство за сите ѕвезди 2010
 • Помлад светски шампион 2011
 • Европски шампион 2016
 • Бронзен медал на Олимписките игри во 2016 година
 • DHB Supercup 2016 и 2017
 • DHB Cup 2018 и 2019

Бундес рекорд[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2009/10 Т.В. Кил националната лига 1 0 0 0
2011/12 Bergischer HC националната лига 33 107 0 107
2012/13 TBV Lemgo националната лига 32 75 1 74
2013/14 TBV Lemgo националната лига 34 125 0 125
2014/15 TBV Lemgo националната лига 29 81 0 81
2015/16 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 25 34 0 34
2016/17 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 84 0 84
2017/18 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 119 0 119
2018/19 Т.В. Кил националната лига 18 50 0 50
2009-2018 целокупната националната лига 240 675 1 674

Извор: Профил на играч во ракометната Бундеслига [9]

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Хендрик Пекелер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Wechsel zum Bergischen HC“. Архивирано од изворникот на 2010-06-21. Посетено на 2019-04-15.
 2. „dhb.de: Porträt Hendrik Pekeler“. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2019-04-15.
 3. Altenholzer интерес во тестот на THW II против изборот на DHB Архивирано на 6 август 2008 г. [1] Архивирано на 6 август 2008 г. Во: Kieler Nachrichten vom 17.
 4. http://www.kicker.de/news/handball/startseite/561195/artikel_tbv-angelt-sich-junioren-nationalspieler-pekeler.html
 5. rhein-neckar-loewen.de: Кружниот Хендрик Пекелер се менува во 2015 година на Баденерите [2] од 14.  
 6. thw-handball.de: "Назад кон север: Хендрик Пекелер се менува во ТЛ Кил во 2018 година" Архивирано на 2 февруари 2017 г. [3] Архивирано на 2 февруари 2017 г., од 2.
 7. Добитник на Сребрена лавра лист [4] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 8. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 Архивирано на 12 јуни 2018 г. [5] Архивирано на 12 јуни 2018 г. од 15-ти
 9. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/import/spieler/hendrik-pekeler/#s1434504-1=5c38b15f под "Статистика" и "Историски", преземени на 14.

Предлошка:Navigationsleiste Kader des THW Kiel