Домагој Дувњак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домагој Дувњак

Домагој Дувњак (Шаково, 1 јули 1988 година ) е хрватски ракометар. Тој станал член на репрезентацијата на Олимписките игри во 2008 година во Пекинг, Кина.

Во август 2009 година, тој потпиша тригодишен договор вреден 1,1 милиони евра, што го прави најскапиот млад ракометар.[1] Од 2014 година Дувњак настапува за најтрофејниот германски клуб THW Kil.

Во изборот на Меѓународната ракометна федерација, тој беше прогласен за најдобар ракометар на светот во 2013 година [2]

Клупски трофеи[уреди | уреди извор]

Загреб[уреди | уреди извор]

  • Првенство на Хрватска : 2007, 2008, 2009 година.
  • Куп на Хрватска : 2007, 2008, 2009 година.

ХСВ Хамбург[уреди | уреди извор]

  • Германско првенство : 2011 година.
  • Купот на Германија : 2010 година.
  • Германски Супер куп : 2009, 2010 г.
  • Лига на шампиони во ЕХФ : 2013 г.

THW Кил[уреди | уреди извор]

  • Германско првенство : 2015 година.
  • Купот на Германија : 2017, 2019 година.
  • Германски Супер куп : 2014, 2015 г.
  • Куп на ЕХФ (1) : 2019 година.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]