Домагој Дувњак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Домагој Дувњак ( Шаково, 1 јули 1988 година ) е хрватски ракометар . Тој постана член на националниот тим на Олимписките игри во 2008 година во Пекинг, Кина .

Во август 2009 година, тој потпиша тригодишен договор вреден 1,1 милиони евра, што го прави најскапиот млад ракометар. [1] Од 2014 година Дувњак настапува за најтрофејниот германски клуб THW Kil .

Во изборот на Меѓународната ракометна федерација, тој беше прогласен за најдобар ракометар на светот во 2013 година [2]

Клупски трофеи[уреди | уреди извор]

Загреб[уреди | уреди извор]

  • Првенство на Хрватска : 2007, 2008, 2009 година.
  • Куп на Хрватска : 2007, 2008, 2009 година.

ХСВ Хамбург[уреди | уреди извор]

  • Германско првенство : 2011 година.
  • Купот на Германија : 2010 година.
  • Германски Супер куп : 2009, 2010 г.
  • Лига на шампиони во ЕХФ : 2013 г.

THW Кил[уреди | уреди извор]

  • Германско првенство : 2015 година.
  • Купот на Германија : 2017, 2019 година.
  • Германски Супер куп : 2014, 2015 г.
  • Куп на ЕХФ (1) : 2019 година.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]