РК Мешков Брест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Мешков Брест
Основан2002 год.
ИгралиштеСпортски комплекс Викторија
Приемност3,740
Главен тренерСергеј Бебешко
ЛигаПрва белоруска лига
СЕХА лига
2015/161. место / 4. место
Бои
Клупски бои              
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

РК Мешков Брест е ракометен клуб од Брест, Белорусија. Тие моментално се натпреваруват во првата белоруска лига, СЕХА лигата и во ЕХФ Лигата на шампионите.

Клубот е именуван во чест на Анатол Пјатрович Мешков, промотор на ракометот во Белорусија и спортски ентузијаст.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

 • Прва белоруска лига
  • Победник (8): 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2014, 2015, 2016
  • Второпласиран (5): 2003, 2009, 2010, 2011, 2012
 • Белоруски куп 9
  • 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2011, 2014, 2015, 2016
 • СЕХА лига
  • Финалист (2): 2014, 2015

Состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2016–17

Голмани
Десни крила
Леви крила
Пикери

Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Стручен штаб[уреди | уреди извор]

 • Украина Тренер: Сергеј Бебешко
 • Белорусија Асистент: Игор Раповец
 • Белорусија Доктор: Виктор Белиј
 • Белорусија Доктор: Николај Коротиш

Познати поранешни тренери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Club history, en.bgk-meshkova.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]