РК Париз Сен-Жермен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Париз Сен-Жермен
Paris Saint-Germain Logo.svg
Краток називПСЖ, Париз СЖ
Основан1941; пред 78 години (1941)
ИгралиштеАрена Пјер де Кубертен (капац: 3,402)
Арена Жорж Карпентjе (капац: 4,300)
ПретседателКатар Насер Ал-Хелаифи
Главен тренерШпанија Раул Гонсалес
ЛигаДивизион 1
2016–17Дивизион 1, 1. место
Бои
Клупски бои              
Дресови
Kit left arm psg1920H.png
Бои на екипата
Kit body psg1920H.png
Бои на екипата
Kit right arm psg1920H.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm psg1920A.png
Бои на екипата
Kit body psg1920A.png
Бои на екипата
Kit right arm psg1920A.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница
Спортски друштва на Париз Сен-Жермен
Football pictogram.svg Football pictogram.svg Football pictogram.svg Handball pictogram.svg
Фудбал (мажи) Фудбал (млади) Фудбал (жени) Ракомет (мажи)
Simple Game.svg Judo pictogram.svg Boxing pictogram.svg Olympic pictogram Rugby union mirrored.png
еСпортови Џудо Бокс Рагби

РК Париз Сен-Жермен, уште познат како ПСЖфранцуски професионален ракометен клуб од Париз, Франција, основан во 1941 година. Клубот е ракометен отсек на Париз Сен-Жермен.[1]

ПСЖ игра во највисоката француска ракометна лига, Првата француска лига.[1] Натпреварите на домашен терен во првата француска лига, ПСЖ ги игра во арената Пјер де Кубертен која е со капацитет од 3,402 гледачи, додека на натпреварите од Лигата на шампионите, клубот игра во арената Жорж Карпентје, која е со капацитет од 4,300 гледачи.

Од своето основање, клубот освоил 13 титули. Во домашни рамки, ПСЖ освоил четири титули во Првата француска лига, три титули во Купот на Франција, една титула во Лига купот на Франција, рекордни три титули во Суперкупот на Франција и две титули во Втората француска лига. Во меѓународни рамки, клубот играл во финалето од Лигата на шампионите во сезоната 2016-17, во кое бил поразен од македонскиот клуб Вардар.[1]

Одликувања[уреди | уреди извор]

Национални титули[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2017–18.[5]

Голмани
Леви крила
Десни крила
Пикери

Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Тренери[уреди | уреди извор]

Стафан Олсон има функција на помошник-тренер во клубот.
Бр. Тренер Париз Сен-Жермен Одликувања
1 Франција Патрис Канаје 1990–1994
2 Македонија Ристо Магдинчев 1994–1997
3 Франција Николас Кошери 1997–2000
4 Босна и Херцеговина Боро Голиќ 2000–2003
5 Франција Максим Спинсе 2003–2004
2011
6 Франција Тијери Анти 2004–2008 Куп на Франција (1)
7 Франција Оливје Гиро 2008–2011 Втора лига на Франција (1)
8 Франција Франсоа Бертие 2011–2012
9 Франција Гилип Гарден 2012–2015 Прва лига на Франција (2)
Куп на Франција (2)
Суперкуп на Франција (1)
10 Германија Звонимир Сердарушиќ 2015–2018 Прва лига на Франција (2)
Лига куп на Франција (1)
Суперкуп на Франција (2)
11 Шпанија Раул Гонсалес 2018–

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Histoire“, „PSG Handball“ (посет. 18 декември 2015 г).
  2. 2,0 2,1 2,2 Paris Saint-Germain Handball“, „LNH“ (посет. 27 февруари 2017 г).
  3. Le palmarès de D2M“, „FFHB“ (посет. 27 февруари 2017 г).
  4. Le palmarès de Coupe de France Nationale masculine“, „FFHB“ (посет. 27 февруари 2017 г).
  5. HandballSquad“, „PSG Handball“ (посет. 16 април 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]