Ненад Перуничиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ненад Перуничиќ
Лични податоци
Роден(а) 1 мај 1971(1971-05-01)(52 г.)
Плевља, СР Црна Гора,
СФР Југославија
Националност Српско/германско
Спорт Ракомет
Висина 2.03 м
Позиција Лев бек

Ненад Перунишиќ (српска кирилица: Ненад Перуничић; роден на 1 мај 1971 година) - српски ракометен тренер и поранешен играч.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Плевља, Перуничиќ своето тимско деби го направил за сениорскиот тим на Југовиќ во рамките на Југословенското првенство, пред да се пресели во Црвена звезда во 1990 година. Тој поминал три сезони во белградскиот клуб, најмногу значајно е тоа што го загубил финалето на првенството од Партизан во 1993 година. Таа година, Перуничиќ ја сменил клупската средина и преминал во тимот на ПСЖ-Асниерес. Сезоната 1993–94 година ја завршил како втор стрелец во француската лига.