Микел Хансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Микел Хансен
Mikkel Hansen-20160416-PSG-TOULOUSE.JPG
Лични податоци
Роден(а) 22 октомври 1987 (1987-10-22) (32 г.)
Хелсингор, Данска
Националност Данска Данец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.96 м
Тежина 99 кг
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб Париз Сен-Жермен
Број 24
Младински клубови
1997–2000
2000–2005
ИФ Хелсингор
Вирум Соргенфри ХК
Сениорски клубови
2005–2008
2008–2010
2010–2012
2012–
ГОГ Свендборг
Барселона
Копенхаген
Париз Сен-Жермен
Репрезентација
2008– Данска Данска 186 (877)[1]

Микел Хансен (роден на 22 октомври 1987) е дански ракометар, кој моментално игра во Париз Сен-Жермен. Тој бил изгласан за најдобар ракометар во светот во 2011 од страна на Интернационалната ракометна федерација. Хансен играл за РК Барселона во Јуни 2008. Претходно играл за ГОГ Свендборг во Машка ракометна лига на Данска со кој што го освоил данското првенство во 2007. На 2 јуни 2010 тој се вратил во Данска за да игра за АГ Кобенхавн, после 2 години играње во Шпанија.

Микел Хансен исто така е европски шампион со Машката ракометна репрезентација на Данска, освојувајќи го Европското првенство во ракомет во 2012 во Србија. Тој исто така бил избран за ол-стар на турнирот како најдобар лев бек.[2]

На 1 март 2012 на Хансен му била доделена наградата најдобар играч на годината.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Неговиот татко исто така играл за Машката ракометна репрезентација на Данска, каде што одиграл 120 наптревари, постигнал 240 гола и бил учесник на Летните олимписките игри во 1984.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2012 Men’s EHF European Championship Official Squad List“ (PDF). EHF. 16 December 2011. конс. 1 February 2012. 
  2. „All Star Team announced“. EHF EURO official website. 29 January 2012. конс. 1 February 2012. 
  3. „Heidi Løke and Mikkel Hansen World Handball Players of the Year 2011“. IHF. 1 March 2012. конс. 1 March 2012. 
Награди
Претходник
Чешка Филип Јиха
ИХФ Играч на годината – Мажи
2011
Наследник
Франција Даниел Нарсис