Габор Часар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габор Часар
Лични податоци
Роден(а) 16 јуни 1984(1984-06-16)(39 г.)
Целдемелк, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Ракомет
Висина 1.86 m
Позиција центар
Прекар Часи
Клупски податоци
Тековен клуб Кадетен Шафхаузен
Број 17

Габор Часар (16 јуни 1984) е унгарски ракометар за Кадетен Шафхаузен и унгарската репрезентација.

Тој го направил своето целосно меѓународно деби на 17 јануари 2004 година против Саудиска Арабија. Само неколку дена подоцна тој бил избран за тимот кој ја претставувал Унгарија на Европското првенство во 2004 година. Учествувал на уште четири европски првенства (2006, 2008, 2010, 2012) и вил присутен на три светски првенства (2007, 2009, 2011). Покрај тоа, тој бил член на унгарскиот тим кој завршил на четвртото место на Олимписките игри 2004 и тимот кој завршил на четвртото место на Летните олимписки игри 2012.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва унгарска машка лига :
  • Победник : 2011, 2012 година
  • Бронза : 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007
 • Унгарски Куп :
  • Победник : 2011, 2012 година
  • Финалист : 2007
 • Национална лига :
  • Сребрен медал : 2010
 • Француски Куп :
  • Полуфиналист : 2010
 • Куп на Лигата :
  • Полуфиналист : 2010
 • Купот на победниците на Купот на ЕХФ :
  • Полуфиналист : 2002
 • Куп на ЕХФ :
  • Полуфиналист : 2003 година
 • Јуниорско светско првенство :
  • Бронза : 2005

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

 • Златен крст на Крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)
 • Унгарски ракометар на годината : 2012 [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tomori és Császár - megválasztották az év legjobbjait“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. 27 November 2012. Посетено на 27 November 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]