Светско првенство во ракомет за мажи 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
2017 Светско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Франција
Датуми11–29 јануари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 8 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција (6. титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Словенија
Четвртопласиран Хрватска
Статистикa за турнирот
Натпревари84
Дадени голови4643 (55.27 по натпр.)
Гледачи553.833 (6.593 по натпр.)
Најдобар стрелецМакедонија Кирил Лазаров
(50 голови)
Најдобар играчФранција Никола Карабатиќ[1]

Светско првенство во ракомет за мажи 2017 — 25. светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација (МРФ, IHF). Првенството се одржало во Франција и траело од 11 јануари до 29 февруари 2017 година.[2]

Сали[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле во осум сали во Париз, Руан, Нант, Мец, Албервил, Монпелје, Лил, Брест.[3] Сите сали го исполнувале стандардот за ракометни натпревари.[4]

Лил Париз Нант
Стадион Пјер Марој АкорХотелс Арена Exponantes – Hall XXL
Капацитет: 27.500 Капацитет: 15.700 Капацитет: 10.800
Монпелје
Park&Suites Арена
Капацитет: 9.853
Албервил
La halle de glace Olympique
Капацитет: 6.500
Руан Мец Брест
Киндарена Арена Мец Арена Брест
Капацитет: 5.700 Капацитет: 5.127 Капацитет: 4.000

Квалификации[уреди | уреди извор]

На првенството учествувале 24 репрезентации. Франција како домаќин директно се квалификувала на првенството. Поради директното учество и на првакот на претходното првенство - Франција, Катар, како второпласирана репрезентација од претходното првенство директно се пласирал на првенството. 22 места биле слободни за најдобрите репрезентации од секој континентален квалификациски турнир, победниците од дополнителниот Европски квалификациски турнир и дополнителниот меѓуконтиненталан квалификациски турнир.[5]

Натпреварување Датум Слободни места Квалификувани
Домаќин 15 декември 2011 1  Франција
Светски вицепрвак 2015 15 јануари – 1 февруари 2015 1  Катар
Азиско првенство во ракомет за мажи 2016 15–28 јануари 2016 3  Бахреин
 Јапонија
 Саудиска Арабија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2016 21–30 јануари 2016 3  Ангола
 Египет
 Тунис
Европско првенство во ракомет за мажи 2016 15–31 јануари 2016 3  Хрватска
 Германија
 Шпанија
Европски квалификации 4 ноември 2015 – 16 јуни 2016 9  Белорусија
 Данска
 Унгарија
 Исланд
 Македонија
 Полска
 Русија
 Словенија
 Шведска
Панамериканско првенство во ракомет за мажи 2016 11–19 јуни 2016 3  Аргентина
 Бразил
 Чиле
Специјална покана 1  Норвешка[6]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Држава Квалификувана како Квалификувана на Претходни учества 1, 2
 Франција 00Домаќин 15 декември 2011 20 (1954, 1958 ,1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Катар 01Второ место 30 јануари 2015 5 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015)
 Бахреин Полуфиналист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 24 јануари 2016 1 (2011)
 Јапонија Полуфиналист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 24 јануари 2016 12 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011)
 Саудиска Арабија Полуфиналист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 24 јануари 2016 7 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013, 2015)
 Египет Финалист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 29 јануари 2016 13 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Германија Финалист на Европското првенство во 2016 29 јануари 2016 22 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Шпанија Финалист на Европското првенство во 2016 29 јануари 2016 18 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Тунис Финалист на Африканското првенство во 2016 29 јануари 2016 12 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Ангола Трето место на Африканското првенство во 2016 30 јануари 2016 2 (2005, 2007)
 Хрватска Трето место на Европското првенство во 2016 31 јануари 2016 11 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Белорусија европски квалификации 15 јуни 2016 3 (1995, 2013, 2015)
 Данска европски квалификации 15 јуни 2016 21 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Унгарија европски квалификации 15 јуни 2016 18 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Македонија европски квалификации 15 јуни 2016 4 (1999, 2009, 2013, 2015)
 Полска европски квалификации 15 јуни 2016 14 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Русија европски квалификации 15 јуни 2016 11 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013. 2015)
 Словенија европски квалификации 15 јуни 2016 7 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013, 2015)
 Шведска европски квалификации 15 јуни 2016 22 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015)
 Исланд европски квалификации 16 јуни 2016 18 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015)
 Бразил Финалист на Панамериканското првенство во 2016 18 јуни 2016 12 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Чиле Финалист на Панамериканското првенство во 2016 18 јуни 2016 3 (2011, 2013, 2015)
 Аргентина Трето место на Панамериканското првенство во 2016 19 јуни 2016 10 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Норвешка Специјална покана 21 јуни 2016 13 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011)
1 Задебелениот текст го означува шампионот на првенството
2 Закосениот текст го означува домаќинот на првенството

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката се одржала на 23 јуни 2016 во Париз, Франција.[6][7]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
 Франција
 Германија
 Катар
 Шпанија
 Хрватска
 Словенија
 Данска
 Полска
 Шведска
 Русија
 Белорусија
 Македонија
 Унгарија
 Исланд
 Бразил
 Египет
 Тунис
 Чиле
 Бахреин
 Јапонија
 Аргентина
 Ангола
 Саудиска Арабија
 Норвешка

Судии[уреди | уреди извор]

Биле избрани 16 судиски двојки од 8 држави.[8]

Referees
 Аргентина Жулијан Грилјо
Себастијан Ленси
 Чешка Вацлав Хорачек
Жири Новотни
 Данска Мартин Ѓединг
Мадс Хансен
 Франција Шарлот Бонавентура
Жули Бонавентура
 Франција Лорен Ревере
Стефан Пишо
 Германија Ларс Гејпел
Маркус Хелбиг
Иран Иран Мажид Коладузан
Алиреза Мусавинажад
 Латвија Ренарс Лицис
Зигмарс Сондорс

Referees
 Литванија Миндаугас Гателис
Вајдас Мажејка
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Црна Гора Иван Павичевиќ
Милош Ражнатовиќ
 Словенија Бојан Лах
Давид Сок
 Јужна Кореја Ли Си Ок
Ко Бон Ок
 Шпанија Оскар Лопес
Ангел Рамирес
 Швајцарија Артур Бринен
Морад Салах
Тунис Тунис Исмаил Буалуха
Рамзи Хениси

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Распоредот за групната фаза бил објавен на 23 септември 2015 година.[9][10]

Сите времиња се по средноевропско време (UTC+1).

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Франција (H) 5 5 0 0 154 112 +42 10 Елиминациската фаза
2  Норвешка 5 4 0 1 155 124 +31 8
3  Русија 5 3 0 2 139 136 +3 6
4  Бразил 5 2 0 3 121 146 −25 4
5  Полска 5 1 0 4 115 125 −10 2
6  Јапонија 5 0 0 5 120 161 −41 0
Source: IHF
(H) Домаќин
11 јануари 2017
20:45
Франција  31–16  Бразил АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 15.609
Судии: Лах, Сок (SLO)
Порте 6 (17–7) Толедо 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

12 јануари 2017
17:45
Русија  39–29  Јапонија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 4.867
Судии: Коладузан, Мусавинажад (IRN)
тројца играчи 6 (18–15) Шида 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон
12 јануари 2017
20:45
Полска  20–22  Норвешка Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 5.356
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Дажек 7 (10–12) Хансен 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 јануари 2017
17:45
Јапонија  19–31  Франција Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Уегаки 5 (9–17) Фабрегас 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2017
14:45
Бразил  28–24  Полска Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.171
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Толедо 8 (16–11) Paczkowski 6
Suspension Извештај Suspension
14 јануари 2017
17:45
Норвешка  28–24  Русија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 9.812
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Бјорнсен 7 (15–11) Сорока 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2017
17:45
Франција  31–28  Норвешка Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Коладузан, Мусавинажад (IRN)
тројца играчи 5 (16–12) Сагосен 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
15 јануари 2017
20:45
Бразил  27–24  Јапонија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 8.326
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Лангаро 8 (14–12) Токуда 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2017
20:45
Полска  20–24  Русија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 4.961
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Гебала 4 (9–13) Коваљов 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон

17 јануари 2017
14:00
Норвешка  39–26  Бразил Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 5.943
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Сагосен 7 (18–13) Чјуфа, Позер 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
17 јануари 2017
17:45
Полска  26–25  Јапонија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 8.655
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Дажек 5 (9–11) Шида 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
17 јануари 2017
20:45
Русија  24–35  Франција Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Шишкаров 6 (11–16) Дипанда 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

19 јануари 2017
14:00
Русија  28–24  Бразил Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 5.197
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Деревен, Шелменко 5 (14–15) тројца играчи 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
19 јануари 2017
17:45
Франција  26–25  Полска Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Нјокас 7 (13–13) Гебала, Краевски 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
19 јануари 2017
20:45
Јапонија  23–38  Норвешка Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 3.621
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Мотоки 4 (14–19) Мирол 7
Suspension Извештај Suspension

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 5 5 0 0 160 115 +45 10 Елиминациската фаза
2  Словенија 5 3 1 1 151 136 +15 7
3  Македонија 5 2 1 2 139 137 +2 5
4  Исланд 5 1 2 2 128 121 +7 4[б 1]
5  Тунис 5 1 2 2 144 144 0 4[lower-alpha 1]
6  Ангола 5 0 0 5 122 191 −69 0
Source: IHF
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_ISL0.97632610284552.
12 јануари 2017
14:00
Словенија  42–25  Ангола Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.179
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Мачковшек, Маргуч 8 (22–13) Лопес 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
12 јануари 2017
17:45
Македонија  34–30  Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.561
Судии: Ко, Ли (KOR)
Лазаров 12 (13–14) Буганми 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
12 јануари 2017
20:45
Шпанија  27–21  Исланд Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Балагер, Канељас 4 (10–12) gud 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

14 јануари 2017
14:45
Исланд  25–26  Словенија Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Ко, Ли (KOR)
Елисон 7 (8–11) Безјак 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
14 јануари 2017
17:45
Тунис  21–26  Шпанија Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.056
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Туми 5 (10–12) Балагер, Томас 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 јануари 2017
20:45
Ангола  22–31  Македонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.845
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Лопес 5 (9–14) Лазаров 10
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2017
14:45
Исланд  22–22  Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Сигурдсон 5 (11–13) Банур 12
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2017
17:45
Словенија  29–22  Македонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.605
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Безјак, Маргуч 4 (16–10) Лазаров 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
16 јануари 2017
20:45
Шпанија  42–22  Ангола Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.126
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Фернандес 9 (21–10) Лопес 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2017
17:45
Словенија  28–28  Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.039
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Кавтичник 7 (15–13) Санај 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
17 јануари 2017
20:45
Ангола  19–33  Исланд Арена Мец, Мец
Гледачи: 1.725
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Лопес 8 (8–16) Сигурдсон 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

18 јануари 2017
20:45
Македонија  25–29  Шпанија Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.951
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Лазаров 6 (14–14) Ривера Фолх 11
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

19 јануари 2017
14:00
Тунис  43–34  Ангола Арена Мец, Мец
Гледачи: 1.935
Судии: Ко, Ли (KOR)
Банур 10 (23–16) Тека 10
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
19 јануари 2017
17:45
Македонија  27–27  Исланд Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.225
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Лазаров 7 (13–15) Карасон 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 јануари 2017
20:45
Шпанија  36–26  Словенија Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Балагер 7 (18–10) Маргуч 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Германија 5 5 0 0 159 107 +52 10 Елиминациската фаза
2  Хрватска 5 4 0 1 148 126 +22 8
3  Белорусија 5 2 0 3 134 145 −11 4[б 2]
4  Унгарија 5 2 0 3 147 138 +9 4[lower-alpha 1]
5  Саудиска Арабија 5 1 0 4 123 157 −34 2[б 3]
6  Чиле 5 1 0 4 122 160 −38 2[lower-alpha 2]
Source: IHF
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_BLR0.59423730456933.
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_KSA0.59423730456933.
13 јануари 2017
14:00
Белорусија  28–32  Чиле Киндарена, Руан
Гледачи: 2.000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
Каралек 10 (14–14) Салинас 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
13 јануари 2017
17:45
Германија  27–23  Унгарија Киндарена, Руан
Гледачи: 5.000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Генсхајмер 13 (16–11) шест играчи 3
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
13 јануари 2017
20:45
Хрватска  28–23  Саудиска Арабија Киндарена, Руан
Гледачи: 4.500
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
Циндриќ 6 (12–11) Al- 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2017
20:45
Унгарија  28–31  Хрватска Киндарена, Руан
Гледачи: 5.588
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
Балог, Харсани 6 (11–11) Штрлек 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2017
14:45
Чиле  14–35  Германија Киндарена, Руан
Гледачи: 5.000
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
четири играчи 2 (6–17) Колбахер 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
15 јануари 2017
20:45
Саудиска Арабија  26–29  Белорусија Киндарена, Руан
Гледачи: 3.000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Ал Салем 7 (13–14) Пукоски 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2017
17:45
Унгарија  34–29  Чиле Киндарена, Руан
Гледачи: 2.000
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
Џамали 7 (17–14) Фихтман 9
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2017
20:45
Хрватска  31–25  Белорусија Киндарена, Руан
Гледачи: 3.202
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
Циндриќ 8 (18–15) Каралек 7
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

17 јануари 2017
17:45
Германија  38–24  Саудиска Арабија Киндарена, Руан
Гледачи: 2.980
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Фат 6 (21–13) Ал Заер 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2017
14:00
Саудиска Арабија  24–37  Унгарија Киндарена, Руан
Гледачи: 4.959
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
Ал Мосин 7 (10–17) Сажар 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
18 јануари 2017
17:45
Белорусија  25–31  Германија Киндарена, Руан
Гледачи: 4.524
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
тројца играчи 4 (16–16) Генсхајмер 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
18 јануари 2017
20:45
Хрватска  37–22  Чиле Киндарена, Руан
Гледачи: 2.785
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
Михич 8 (17–9) Фихтман, Салинас 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2017
14:00
Чиле  25–26  Саудиска Арабија Киндарена, Руан
Гледачи: 2.366
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Салинас 7 (13–13) Ал Абас 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
20 јануари 2017
17:45
Германија  28–21  Хрватска Киндарена, Руан
Гледачи: 5.000
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
Винцек 6 (13–9) Степанчиќ, Штрлек 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
20 јануари 2017
20:45
Белорусија  27–25  Унгарија Киндарена, Руан
Гледачи: 3.761
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Брука, Пукоски 6 (15–13) Сажар, Јухаж 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Данска 5 5 0 0 157 130 +27 10 Елиминациската фаза
2  Шведска 5 4 0 1 162 111 +51 8
3  Египет 5 3 0 2 138 143 −5 6
4  Катар 5 2 0 3 127 129 −2 4
5  Аргентина 5 1 0 4 108 137 −29 2
6  Бахреин 5 0 0 5 110 152 −42 0
Source: IHF
13 јануари 2017
14:00
Катар  20–22  Египет АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 4.315
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Капоте 5 (8–11) Ел Амар 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
13 јануари 2017
17:45
Шведска  33–16  Бахреин АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 6.579
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Толбринг 10 (17–5) Хасан 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
13 јануари 2017
20:45
Данска  33–22  Аргентина АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.582
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Хансен 6 (17–11) Фернандес 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

14 јануари 2017
20:45
Египет  28–35  Данска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.413
Судии: Лах, Сок (SLO)
Ел Дера 6 (15–21) Сван 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

15 јануари 2017
14:45
Аргентина  17–35  Шведска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 12.578
Судии: Лах, Сок (SLO)
Симоне 5 (11–16) Захрисон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card
15 јануари 2017
17:45
Бахреин  22–32  Катар АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 4.475
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Абдулкадер 5 (9–19) Мадади 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

16 јануари 2017
17:45
Египет  31–29  Бахреин АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 4.429
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Ел Дера 6 (17–15) Сад 6
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
16 јануари 2017
20:45
Данска  27–25  Шведска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 13.850
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Хансен 8 (14–10) Екберг 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2017
17:45
Катар  21–17  Аргентина АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 3.641
Судии: Лах, Сок (SLO)
Малаш 5 (9–2) Фернандес 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

18 јануари 2017
14:00
Аргентина  26–31  Египет АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.233
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Виера 12 (10–13) тројца играчи 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
18 јануари 2017
17:45
Данска  30–26  Бахреин АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.900
Судии: Лах, Сок (SLO)
Тофт Хансен 6 (17–13) Хабиб, Комаил Махфуд 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
18 јануари 2017
20:45
Шведска  36–25  Катар АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 6.034
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Екберг 9 (19–12) Роин 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

20 јануари 2017
14:00
Бахреин  17–26  Аргентина АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 6.314
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Абдулкадер 5 (8–13) Фернандес 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
20 јануари 2017
17:45
Шведска  33–26  Египет АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.660
Судии: Лах, Сок (SLO)
Екберг 8 (15–9) Иса 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
20 јануари 2017
20:45
Катар  29–32  Данска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 8.444
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Капоте, Бенали 5 (16–14) Нодесбо 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
==Претседателски куп==

21-24 место[уреди | уреди извор]

 
21-24 полуфинале21 место
 
      
 
21 јануари
 
 
 Јапонија37
 
23 јануари
 
 Ангола26
 
 Јапонија29
 
22 јануари
 
 Чиле35
 
 Чиле35
 
 
 Бахреин30
 
23 место
 
 
23 јануари
 
 
 Ангола26
 
 
 Бахреин32

21-24 полуфинале[уреди | уреди извор]

21 јануари 2017
14:00
Јапонија  37–26  Ангола Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,017
(18–14)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

22 јануари 2017
14:00
Чиле  35–30  Бахреин Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,600
Судии: Ко, Ли (KOR)
(18–14)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за 23 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2017
13:00
Ангола  26–32  Бахреин Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,200
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ, (MNE)
(13–15)
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 21 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2017
15:00
Јапонија  29–35  Чиле Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,200
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
(12–17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17-20 место[уреди | уреди извор]

 
17–20 полуфинале17 место
 
      
 
21 јануари
 
 
 Полска28
 
23 јануари
 
 Тунис26
 
 Полска24
 
22 јануари
 
 Аргентина22
 
 Саудиска Арабија22
 
 
 Аргентина24
 
19 место
 
 
23 јануари
 
 
 Тунис39
 
 
 Саудиска Арабија30

17–20 место полуфинале[уреди | уреди извор]

21 јануари 2017
16:00
Полска  28–26  Тунис Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,600
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
(15–11)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари 2017
16:00
Саудиска Арабија  22–24  Аргентина Арена Брест, Брест
Гледачи: 4,114
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(8–10)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 19 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2017
18:00
Тунис  39–30  Саудиска Арабија Арена Брест, Брест
Гледачи: 1,650
Судии: Ко, Ли (KOR)
(20–15)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 17 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2017
20:00
Полска  24–22  Аргентина Арена Брест, Брест
Гледачи: 2,320
Судии: Коладузан, Мусавинажад (IRN)
(13–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ШеснаесетфиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
21 јануари
 
 
 Франција31
 
24 јануари
 
 Исланд25
 
 Франција33
 
22 јануари
 
 Шведска30
 
 Белорусија22
 
26 јануари
 
 Шведска41
 
 Франција31
 
21 јануари
 
 Словенија25
 
 Русија26
 
24 јануари
 
 Словенија32
 
 Словенија32
 
22 јануари
 
 Катар30
 
 Германија20
 
29 јануари
 
 Катар21
 
 Франција33
 
21 јануари
 
 Норвешка26
 
 Бразил27
 
24 јануари
 
 Шпанија28
 
 Шпанија29
 
22 јануари
 
 Хрватска30
 
 Хрватска21
 
27 јануари
 
 Египет19
 
 Хрватска25
 
21 јануари
 
 Норвешка (OT)28 Трето место
 
 Норвешка34
 
24 јануари 28 јануари
 
 Македонија24
 
 Норвешка31 Словенија31
 
22 јануари
 
 Унгарија28  Хрватска30
 
 Унгарија27
 
 
 Данска25
 

Шеснаесетфинале[уреди | уреди извор]

21 јануари 2017
16:00
Норвешка  34–24  Македонија Олимписка сала Албервил, Албервил
Гледачи: 6,540
Судии: Līcis, Sondors (LAT)
(12–10)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2017
18:00
Франција  31–25  Исланд Стадион Пјер Марој , Лил
Гледачи: 28,010
Судии: Grillo, Lenci (ARG)
(14–13)
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2017
20:45
Бразил  27–28  Шпанија Спортска сала Монпелје, Монпелје
Гледачи: 6,923
Судии: Brunner, Salah (SUI)
(18–16)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2017
20:45
Русија  26–32  Словенија АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 8,324
Судии: Bonaventura, Bonaventura (FRA)
(15–13)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2017
16:00
Унгарија  27–25  Данска Олимписка сала Албервил, Албервил
Гледачи: 6,540
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
(13–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари 2017
16:00
Белорусија  22–41  Шведска Стадион Пјер Марој , Лил
Гледачи: 16,188
Судии: Начевски, Николов (MKD)
(11–24)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

22 јануари 2017
18:00
Германија  20–21  Катар АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 10,209
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
(10–9)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2017
20:45
Хрватска  21–19  Египет Спортска сала Монпелје, Монпелје
Гледачи: 6,266
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
(13–7)
Suspension Извештај Suspension

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

24 јануари 2017
17:00
Норвешка  31–28  Унгарија Олимписка сала Албервил, Албервил
Гледачи: 6,540
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Lie Hansen 6 (17–10) Császár 11
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2017
19:00
Франција  33–30  Шведска Стадион Пјер Марој , Лил
Гледачи: 28,010
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
(15–16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2017
20:45
Словенија  32–30  Катар АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 6,573
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
(18–15)
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

24 јануари 2017
20:45
Шпанија  29–30  Хрватска Спортска сала Монпелје, Монпелје
Гледачи: 6,749
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
(15–17)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 јануари 2017
21:00
Франција  31–25  Словенија АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 15,609
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
(15–12)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2017
20:45
Хрватска  25–28 (Прод.)  Норвешка АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 10,324
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
(10–12)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 22–22 Прод.: 3–6

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

28 јануари 2017
20:45
Словенија  31–30  Хрватска АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 8,625
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
(13–18)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

29 јануари 2017
17:30
Франција  33–26  Норвешка АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 15,609
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
(18–17)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа[11]
 Франција
 Норвешка
 Словенија
4  Хрватска
5  Шпанија
6  Шведска
7  Унгарија
8  Катар
9  Германија
10  Данска
11  Белорусија
12  Русија
13  Египет
14  Исланд
15  Македонија
16  Бразил
17  Полска
18  Аргентина
19  Тунис
20  Саудиска Арабија
21  Чиле
22  Јапонија
23  Бахреин
24  Ангола

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „France 2017 All-star Team“. IHF. 29 January 2017. Архивирано од изворникот на 2019-01-21. Посетено на 29 January 2017.
 2. „L'édition 2017 en France“. Архивирано од изворникот на 2012-01-07. Посетено на 15 December 2011.
 3. „2017 Men's World Championship in France – Match schedule released“ (PDF). ihf.info. 23 September 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-07-05. Посетено на 2017-06-18.
 4. „Host Cities and Venues“. ihf.info. 10 February 2016. Архивирано од изворникот на 2017-01-30. Посетено на 2017-06-18.
 5. „Qualifications - France Handball 2017“. Архивирано од изворникот на 2016-01-24. Посетено на 2017-06-18.
 6. 6,0 6,1 „Draw procedure for 2017 Men's World Championship in France – Norway receive Wild Card“. ihf.info. 21 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-25. Посетено на 2017-06-18.
 7. „France 2017 draw results – Phenomenal Handball“. ihf.info. 23 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-13. Посетено на 2017-06-18.
 8. „Referee Nominations 2017 – Men's World Championship 2017 - France“. ihf.info. 27 December 2016. Архивирано од изворникот на 2017-04-19. Посетено на 2017-06-18.
 9. „2017 Men's World Championship in France – Match schedule released“. ihf.info. 23 September 2015. Архивирано од изворникот на 2017-12-23. Посетено на 2017-06-19.
 10. „Match schedule“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-07-05. Посетено на 2017-06-18.
 11. „Final ranking“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-15. Посетено на 2019-12-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.