Брест (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот Брест, видете на појаснителната страница
Брест

Брест (француски и бретонски: Brest) — град на крајниот запад на полуостровот Бретања во Франција.

Според пописот од 1999 година градот и околината имаат 303.484 жители, додека населението на самиот град во 2004 година било проценето на околу 146.000.

Брест во литературата[уреди | уреди извор]

Дејството во познатата поема Барбара од Жак Превер се случува во Брест во текот на Втората светска војна.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]