Светско првенство во ракомет за жени 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 2013
Податотека:2013 World Women's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Србија
Датуми6–22 December
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Бразил (1 титула)
Второпласиран Србија
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Полска
Статистикa за турнирот
Натпревари82
Дадени голови4179 (50.96 по натпр.)
Гледачи161.167 (1.965 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 2013 — 21-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Србија во периодот од 6 до 22 декември 2013 година[1]. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Бразил, победувајќи ја Србија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Данска. Бразил станал втората неевропска нација по Јужна Кореја, која го освоила Светското првенство.

Сали[уреди | уреди извор]

Пет сали биле одбрани за одржување на натпреварите:[2]

Квалификациона фаза Квалификациона и Елиминациона фаза Елиминациона фаза
Белград Зрењанин Ниш Нови Сад Белград
Сала Пионир
Капацитет: 8.150
Кристална сала
Капацитет: 2.800
Спортски центар Чаир
Капацитет: 5.000
Арена СПЕНС
Капацитет: 11.500
Белградска арена
Капацитет: 23.000

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

На првенството ќе учествуваат 24 репрезентации, кои се поделени во четири групи - А, Б, Ц и Д - со по 6 екипи во пред-натпреварот. Ќе се игра на систем со единечни бодови - секој со по еден натпревар.

Петтопласираните и шестопласираните екипи во групата ќе играат за пласман на пласман од 17 до 24 место. Натпреварите што се играат во Битката за местата од 17 до 20 ќе бидат наречени Претседателски куп.

Четирите првопласирани екипи од групите А и Б, како и од групите Ц и Д, ќе формираат елиминациска фаза од 16 екипи, од каде потоа ќе напредуваат во четвртфиналето, полуфиналето и финалето.

Поразените екипи од полуфиналето ќе играат за третото место, а победниците за првото место, односно за светското првенство. Понатамошни натпревари за пласман нема да се играат, но екипите ќе бидат рангирани според резултатите од групите.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациските натпревари се одиграле од септември 2012 до јуни 2013 година. Сите земји учествувале на квалификациите, освен Србија, која автоматски се квалификувала како домаќин, и бранителот на титулата, репрезентацијата на Норвешка.

Судии[уреди | уреди извор]

За првенството биле избрани 16 судии:

Судии
 Аргентина Карлос Марија Марина
Дарио Леонел Миноре
 Данска Андерс Бирх
Денис Стенранд
 Јужна Кореја Бон Ок Ку
Сеок Ли
 Кувајт Ахмед ел Мутава
Џасем ел Суваилам
 Литванија Миндаугас Гателис
Вајдас Мазејка
 Унгарија Петер Хорват
Балаж Мартон
 Норвешка Ќерсти Арнстен
Гуро Рен
Предлошка:Country data Брег на Слонова Коска Јалатима Кулибали
Мамуду Дјабате

Судии
 Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Луис Фонсека
 Романија Дијана-Кармен Флореску
Анамарија Дуца
 Словенија Бојан Лах
Давид Сок
 Србија Иван Мошорински
Александар Панџиќ
 Тунис Самир Крихен
Самир Маклуф
 Франција Шарлот Бонавентира
Жили Бонавентира
 Шведска Наташа Енгберг
Александра Лаурел
 Шпанија Андреу Марин
Игнасио Гарсија

Ждрепка[уреди | уреди извор]

„Шешир“ 1 „Шешир“ 2 „Шешир“ 3 „Шешир“ 4 „Шешир“ 5 „Шешир“ 6

Квалификаициска фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

7 декември 2013
14:45
 Црна Гора 24:22  Јужна Кореја Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 1.100
Судии: Лах, Сок (SLO)
Булатовиќ 7 (11–11) Woo Sun-Hee 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2013
17:00
 Франција 31:13  ДР Конго Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 500
Судии: Марина, Миноре (ARG)
(15–6)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

7 декември 2013
19:15
 Холандија 44:21  Доминиканска Република Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 300
Судии: Арнстен, Рен (NOR)
(20–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

8 декември 2013
16:00
 Јужна Кореја 29:26  Холандија Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 500
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(17–11)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2013
18:15
 ДР Конго 9:35  Црна Гора Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 726
Судии: Арнстен, Рен (NOR)
(4–19)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2013
20:30
 Доминиканска Република 10:27  Франција Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 250
Судии: Лах, Сок (SLO)
(4–10)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2013
16:00
 Јужна Кореја 34:20  ДР Конго Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 100
Судии: Арнстен, Рен (NOR)
(19–13)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2013
18:15
 Црна Гора 33:19  Доминиканска Република Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 200
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(17–10)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2013
20:30
 Холандија 19:23  Франција Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 400
Судии: Марина, Миноре (ARG)
(10–10)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2013
16:00
 Доминиканска Република 20:51  Јужна Кореја Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 150
Судии: Марина, Миноре (ARG)
(8–27)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2013
18:15
 Холандија 33:21  ДР Конго Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 300
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(18–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 1×добил жолт картон

11 декември 2013
20:30
 Франција 17:16  Црна Гора Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 600
Судии: Арнстен, Рен (NOR)
(6–8)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

13 декември 2013
16:15
 ДР Конго 23:22  Доминиканска Република Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 150
Судии: Марина, Миноре (ARG)
(15–13)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2013
18:30
 Франција 27:22  Јужна Кореја Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 700
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(11–10)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
20:45
 Црна Гора 27:25  Холандија Сала Александар Николиќ, Белград
Гледачи: 600
Судии: Сантос, Фонсека (POR)
(14–18)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

6 декември 2013
18:00
 Србија 28:26  Јапонија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 3.800
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(10–13)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2013
18:00
 Бразил 36:20  Алжир Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 1.000
Судии: Duţă, Флореску (ROU)
(21–7)
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

7 декември 2013
20:15
 Данска 44:21  Кина Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 800
Судии: Крихен, Маклуф (TUN)
(19–13)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

8 декември 2013
15:45
 Кина 21:34  Бразил Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 200
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(12–19)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2013
18:00
 Алжир 14:34  Србија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 3.500
Судии: Крихен, Маклуф (TUN)
Ziadi 5 (6–18) Nišavić 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

8 декември 2013
20:15
 Јапонија 25:29  Данска Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 800
Судии: Гателис, Мазејка (LTU)
(13–13)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2013
15:45
 Кина 27:33  Јапонија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 500
Судии: Duţă, Флореску (ROU)
(12–16)
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

10 декември 2013
18:00
 Бразил 25:23  Србија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 3.800
Судии: Гателис, Мазејка (LTU)
(14–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

10 декември 2013
20:15
 Данска 38:20  Алжир Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 400
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(21–8)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

11 декември 2013
15:45
 Бразил 24:20  Јапонија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
Судии: Крихен, Маклуф (TUN)
(12–8)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2013
18:00
 Алжир 25:27  Кина Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 1.000
Судии: Гателис, Мазејка (LTU)
(14–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2013
20:15
 Србија 23:22  Данска Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 3.800
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(12–12)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
15:45
 Јапонија 32:23  Алжир Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 200
Судии: Duţă, Флореску (ROU)
(16–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
18:00
 Србија 32:18  Кина Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 3.700
Судии: Крихен, Маклуф (TUN)
(19–10)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
20:15
 Данска 18:23  Бразил Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 1.000
Судии: Гателис, Мазејка (LTU)
(9–14)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

7 декември 2013
15:45
 Ангола 33:23  Аргентина Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.000
Судии: ел Мутава, ел Суваилам (KUW)
(15–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2013
18:00
 Полска 40:6  Парагвај Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.000
Судии: Енберг, Лаурел (SWE)
(19–4)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2013
20:15
 Норвешка 22:20  Шпанија Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 2.000
Судии: Мошорински, Панџиќ (SRB)
Mørk 8 (11–10) три играчи 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

9 декември 2013
15:45
 Парагвај 12: 37  Ангола Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 500
Судии: Мошорински, Панџиќ (SRB)
(7–18)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2013
18:00
 Шпанија 26:20  Полска Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.000
Судии: ел Мутава, ел Суваилам (KUW)
(11–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

9 декември 2013
20:15
 Аргентина 18:37  Норвешка Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 2.000
Судии: Сантос, Фонсека (POR)
(9–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2013
15:45
 Полска 32:23  Ангола Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 800
Судии: Сантос, Фонсека (POR)
(18–13)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2013
18:00
 Шпанија 25:19  Аргентина Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.000
Судии: Енберг, Лаурел (SWE)
(14–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2013
20:15
 Норвешка 34:13  Парагвај Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 800
Судии: ел Мутава, ел Суваилам (KUW)
(17–8)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2013
15:45
 Парагвај 9:29  Шпанија Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 500
Судии: Сантос, Фонсека (POR)
(0–14)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2013
18:00
 Полска 31:17  Аргентина Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.500
Судии: Мошорински, Панџиќ (SRB)
(14–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2013
20:15
 Ангола 21:26  Норвешка Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.200
Судии: ел Мутава, ел Суваилам (KUW)
(9–12)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
15:45
 Аргентина 25:15  Парагвај Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 500
Судии: Енберг, Лаурел (SWE)
(13–5)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
18:00
 Ангола 21:30  Шпанија Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 2.000
Судии: Ку, Ли (KOR)
(10–14)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
20:15
 Норвешка 23:18  Полска Спортска сала Зрењанин, Зрењанин
Гледачи: 1.500
Судии: Лах, Сок (SLO)
(13–10)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

7 декември 2013
14:45
 Унгарија 35:27  Чешка Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 800
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(18–16)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

7 декември 2013
17:00
 Германија 36:15  Австралија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 700
Судии: Ку, Ли (KOR)
(17–7)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2013
19:15
 Романија 27:17  Тунис Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 900
Судии: Бирх, Стенранд (DEN)
(15–8)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2013
14:45
 Тунис 24:26  Унгарија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 400
Судии: Ку, Ли (KOR)
(15–15)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

9 декември 2013
17:00
 Чешка 32:37  Германија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 800
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(13–17)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2013
19:15
 Австралија 13:32  Романија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 300
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(7–16)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2013
14:45
 Чешка 28:24  Тунис Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 400
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(15–14)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2013
17:00
 Германија 26:23  Романија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 800
Судии: Бирх, Стенранд (DEN)
(13–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2013
19:15
 Унгарија 39:15  Австралија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 400
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(19–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

12 декември 2013
14:45
 Австралија 10:34  Чешка Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 400
Судии: Бирх, Стенранд (DEN)
(4–15)
Suspension 2×добил жолт картон

12 декември 2013
17:00
 Германија 26:20  Тунис Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 1.200
Судии: Ку, Ли (KOR)
(10–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2013
19:15
 Романија 21:17  Унгарија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 5.000
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(8–10)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2013
14:45
 Тунис 24:15  Австралија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(12–8)
Suspension 3×добил жолт картон  2×добил жолт картон

13 декември 2013
17:00
 Унгарија 26:27  Германија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 3.000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(16–14)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2013
19:15
 Романија 29:23  Чешка Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 700
Судии: Мошорински, Панџиќ (SRB)
(14–7)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

Претседателски куп[уреди | уреди извор]

17-20 место[уреди | уреди извор]

  17-20 полуфинале 17 место
             
15 декември
  DR Congo 22  
  Кина 23  
 
16 декември
      Кина 23
    Тунис 28
19 место
15 декември 16 декември
  Аргентина 21   DR Congo  19
  Тунис 27     Аргентина  31

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 декември 2013
17:45
ДР Конго 22:23 Кина Спортски центар Чаир, Ниш

15 декември 2013
20:00
Аргентина 21:27 Тунис Спортски центар Чаир, Ниш

Натпревар за 19. место[уреди | уреди извор]

16 декември 2013
17:45
ДР Конго 19:31 Аргентина Спортски центар Чаир, Ниш

Натпревар за 17. место[уреди | уреди извор]

16 декември 2013
20:00
Кина 23:28 Тунис Спортски центар Чаир, Ниш

21-24 место[уреди | уреди извор]

  21-24 полуфинале 21 место
             
15 декември
  Доминиканска Република 24  
  Алжир 29  
 
16 декември
      Алжир 19
    Парагвај 29
23 место
15 декември 16 декември
  Парагвај (SO) 18 (5)   Доминиканска Република  27
  Австралија 18 (3)     Австралија  26
15 декември 2013
13:15
Доминиканска Република  24–29  Алжир Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
(9–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
15 декември 2013
15:30
Парагвај  18–18 (Прод.)  Австралија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
(12–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Прод.: 18–18 Прод.: Пен.: 5–3

23 место[уреди | уреди извор]

16 декември 2013
13:15
Доминиканска Република  27–26  Австралија Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 200
(18–9)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 место[уреди | уреди извор]

16 декември 2013
15:30
Алжир  19–29  Парагвај Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
(10–13)
Suspension 2×добил жолт картон [1] Suspension 3×добил жолт картон

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Шеснаесетфинале   Четвртфинале   Полуфинале   Финале
B1   Бразил 29  
A4   Холандија 23     B1   Бразил (ET) 33  
D3   Унгарија 28     D3   Унгарија 31  
C2   Шпанија 21       B1   Бразил 27  
B3   Данска 22       B3   Данска 21  
A2   Црна Гора 21     B3   Данска 31
D1   Германија 29     D1   Германија 28  
C4   Ангола 21       B1   Бразил 22
C3   Полска 31       B2   Србија 20
D2   Романија 29     C3   Полска 22  
A1   Франција 27     A1   Франција 21  
B4   Јапонија 19       C3   Полска 18
A3   Јужна Кореја 27       B2   Србија 24  
B2   Србија 28     B2   Србија 28 Трето место
C1   Норвешка 31     C1   Норвешка 25   B3   Данска 30
D4   Чешка 21   C3   Полска 26

Осминафинале[уреди | уреди извор]

15 декември 2013
17:30
Германија 29 - 21 Ангола Арена СПЕНС, Нови Сад

15 декември 2013
18:00
Француска 27 - 19 Јапан Комбанк арена, Белград

15 декември 2013
20:15
Полска 31 - 29 Романија Арена СПЕНС, Нови Сад

15 декември 2013
20:45
Данска 22 - 21 Црна Гора Комбанк арена, Белград

16 декември 2013
17:30
Унгарија 28 - 21 Шпанија Арена СПЕНС, Нови Сад

16 декември 2013
18:00
Бразил 29 - 23 Холандија Комбанк арена, Белград

16 декември 2013
20:15
Норвешка 31 - 21 Чешка Арена СПЕНС, Нови Сад

16 декември 2013
20:45
Србија 28 - 27 Јужна Кореја Комбанк арена, Белград

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

18 декември 2013
17:30
 Бразил 33:31 п. п.  Унгарија Комбанк арена, Белград
Гледачи: 7.500
Судии: Мошорински, Панџиќ (СРБ)
Наскименто 10 (12:11) Томори 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 1×добил жолт картон

18 декември 2013
17:30
 Полска 22:21  Франција Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 1.000
Судии: Бирч, Стенрад (ДАН)
Смодлијак, Војтас 5 (11:8) Пињо, Дембеле 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

18 декември 2013
20:15
 Србија 28:25  Норвешка Комбанк арена, Белград
Гледачи: 16.028
Судии: Гателис, Мажелка (ЛИТ)
Дамњановиќ, Цвијиќ 8 (15:16) Локе 5
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

18 декември 2013
20:15
 Данска 31:28  Германија Арена СПЕНС, Нови Сад
Гледачи: 2.500
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Кристијансен 7 (17:17) Милер 12
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

20 декември 2013
18:00
 Полска 18:24  Србија Комбанк арена, Белград
Гледачи: 18.236
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Орнеборг 4 (6:14) Лекиќ 8
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

20 декември 2013
20:45
 Бразил 27:21  Данска Комбанк арена, Белград
Гледачи: 7.000
Судии: Лах, Сок (СЛО)
Наскименто 7 (14:10) 4 играчи по 3
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

22 декември 2013
14:30
 Данска 26:30  Полска Комбанк арена, Белград
Гледачи: 6.500
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Кристијансен 10 (12:15) Кулвинска 5
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

22 декември 2013
17:15
 Србија 20-22  Бразил Комбанк арена, Белград
Гледачи: 19.467
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Цвијиќ 5 (11:13) Наскименто 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

2° место


Србија

Победник 21-то Светско првенство во ракометБразил
1° титула

3° место


Данска

Табела[уреди | уреди извор]

Резултати

     1. место      2. место      3. место      4. место

     Од 5. до 8. места      Од 9. до 16. места      Од 17. до 24. места

Пласман Репрезентација
Злато  Бразил
Сребро  Србија
Бронза  Данска
4.  Полска
5.  Норвешка
6.  Франција
7.  Германија
8.  Унгарија
9.  Црна Гора
10.  Романија
11.  Шпанија
12.  Јужна Кореја
13.  Холандија
14.  Ангола
15.  Чешка
16.  Јапонија
17.  Тунис
18.  Кина
19.  Аргентина
20.  ДР Конго
21.  Парагвај
22.  Алжир
23.  Доминиканска Република
24.  Австралија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]