Кристина Кристијансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристина Кристијансен
Kristina Kristiansen 4 20150313.jpg
Кристина Кристијансен во 2015 г.
Лични податоци
Роден(а) Хоје,  Данска
Националност Данска
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,63 м
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Никобинг Фалстер
Број 79

Кристина Кристијансен (дански: Kristina Kristiansen; р. 13 јули 1989) — данска ракометарка, која игра за екипата на РК Никобинг Фалстер и за ракометната репрезентацијата на Данска.[1][2]

Меѓународни почести[уреди | уреди извор]

Лични награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "XX Women's World Championship 2011; Brasil – Team Roster Denmark" (PDF). Меѓународна ракометна федерација. Архивирано од изворникот (PDF) на 26 December 2011. Посетено на 7 December 2011.
  2. EHF profile