Спортски центар Чаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спортски Центар Чаир
Sportska hala Čair.JPG
Место Ниш, Србија
Отворен 1974
Реновиран 2011
Сопственик Градот Ниш
Игра КК Ергоном
Гледачи 5,000 (спортски натпревари)
6,500 (концерти)

Спортскиот Центар Чаир, уште познат како Сала Чаир е мултифунционална спортска сала која се наоѓа во градот Ниш, Србија. Капацитетот на салата изнесува 5,000 места за спортски натпревари и 6,500 места за концерти.

Реконструкција[уреди | уреди извор]

Спортскиот центар бил целосно реновиран во 2011-та година, откако било утврдено дека салата не ги исполнува критериумите за да биде домаќин на една од групите за Европското ракометно првенство 2012.[1] Реконструкцијата на салата се извршила според највисоките европски стандарди и критериуми доставени од страна на ЕХФ, правејќи ја салата најмодерна во Србија. Салата добила нов модерен интериер, нов систем на климатизација, модерно осветлување, нови соблeкувални, медицински блок, нови телескопски трибини, како и два големи семафори и дури четири мали. [2][3]Капацитетот бил зголемен за уште 500 места. Салата е целосно опремена за да може да биде домаќин на најголеми спортски настани.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 43°19′0.18″N 21°54′27.84″E / 43.3167167° СГШ; 21.9077333° ИГД / 43.3167167; 21.9077333