Светско првенство во ракомет за жени 1990

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1990
Податоци за турнирот
Домаќини Јужна Кореја
Екипи16
Конечен исход
Првак СССР (3 титула)
Второпласиран Југославија
Третопласиран Источна Германија
Статистикa за турнирот
Натпревари54
Дадени голови2357 (43.65 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1990 — 10-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Јужна Кореја. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на СССР, победувајќи ја Југославија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Источна Германија[1][2].

Квалификации[уреди | уреди извор]

Домаќин
Квалификувани од ЛОИ 1988
Квалификувани од Светско првенство Група Б
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Пан-американските игри 1989
Квалификувани од Африканско првенство 1989

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Југославија 5 4 0 1 124 102 +22 8
 Западна Германија 5 3 0 2 109 100 +9 6
 Австрија 5 3 0 2 101 111 -10 6
 Кина 5 3 0 2 108 119 -11 6
 Полска 5 2 0 3 117 103 +14 4
 Јужна Кореја 5 0 0 5 111 135 -24 0

Резултати[уреди | уреди извор]

Југославија  19 : 18 +  Полска
Австрија  19 : 18 +  Јужна Кореја
Западна Германија  21 : 18 +  Полска
Кина  28 : 22 +  Јужна Кореја
Југославија  21 : 18 +  Западна Германија
Кина  22 : 21 +  Австрија
Југославија  28 : 24  Јужна Кореја
Австрија  24 : 20  Западна Германија
Полска  31 : 17  Кина
Полска  29 : 14  Јужна Кореја
Западна Германија  19 : 14  Кина
Југославија  30 : 15  Австрија
Австрија  22 : 21  Полска
Западна Германија  31 : 23  Јужна Кореја
Кина  27 : 26  Југославија

+ Пренесени резултати од прелиминарната рунда

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 СССР 5 5 0 0 126 106 +20 10
 Источна Германија 5 3 1 1 111 90 +21 7
 Норвешка 5 3 0 2 89 90 -1 6
 Романија 5 1 1 3 90 100 -10 3
 Данска 5 1 0 4 97 103 -6 2
 Бугарија 5 1 0 4 99 123 -24 2

Резултати[уреди | уреди извор]

Источна Германија  23 : 19 +  Данска
Норвешка  22 : 18 +  Бугарија
СССР  21 : 17 +  Данска
Романија  18 : 17 +  Бугарија
СССР  21 : 20 +  Источна Германија
Норвешка  13 : 12 +  Романија
СССР  33 : 23  Бугарија
Источна Германија  15 : 15  Романија
Норвешка  20 : 16  Данска
Бугарија  20 : 19  Данска
Источна Германија  22 : 14  Норвешка
СССР  29 : 26  Романија
Источна Германија  31 : 21  Бугарија
Данска  26 : 19  Романија
СССР  22 : 20  Норвешка

+ Пренесени резултати од прелиминарната рунда

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

3/4 Источна Германија  25 : 19  Западна Германија
1/2 СССР  24 : 22  Југославија

Табела[уреди | уреди извор]

# Екипа
 СССР
 Југославија
 Источна Германија
4.
 Западна Германија
5.
 Австрија
6.
 Норвешка
7.
 Романија
8.
 Кина
9.
 Полска
10.
 Данска
11.
 Јужна Кореја
12.
 Бугарија
13.
 Шведска
14.
 Франција
15.
 Канада
16.
 Ангола

Светски шампион 1990

Soviet Union
СССР
3-ра титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1986“. Todor 66.