Светско првенство во ракомет за мажи 1978

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1978
Податоци за првенството
Домаќини Данска
Репрезентации16
Конечен исход
Прваци Западна Германија
Второпласиран СССР
Третопласиран Источна Германија
Четвртопласиран Данска
Статистики за првенството
Натпревари32
Дадени голови1305 (40.78 по натпр.)
Најуспешни стрелци Јержи Клемпел (POL)
 Петер Ковакс (HUN) (47 голови)

Светско првенство во ракомет за мажи 1978 — 9-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Данска. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Западна Германија, победувајќи ја СССР во финалето, додека бронзениот медал го освоила Источна Германија.

Екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D
 Канада  Источна Германија  Данска  Бугарија
 Чехословачка  Франција  Исланд  Јапонија
 Западна Германија  Унгарија  СССР  Полска
 Југославија  Романија  Шпанија  Шведска

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Западна Германија 3 3 0 0 54 36 +18 6
 Југославија 3 2 0 1 54 45 +9 4
Чешка Чехословачка 3 1 0 2 58 43 +15 2
 Канада 3 0 0 3 31 73 -42 0

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Романија 3 2 0 1 74 56 +18 4
 Источна Германија 3 2 0 1 56 43 +13 4
 Унгарија 3 2 0 1 66 54 +12 4
 Франција 3 0 0 3 54 97 -43 0

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
СССР СССР 3 2 1 0 62 46 +16 5
 Данска 3 2 1 0 56 45 +11 5
 Шпанија 3 1 0 2 52 65 -13 2
 Исланд 3 0 0 3 54 68 -14 0

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Полска 3 3 0 0 76 60 +16 6
 Шведска 3 2 0 1 72 58 +14 4
Flag of Japan.svg Јапонија 3 1 0 2 64 70 -6 2
 Бугарија 3 0 0 3 58 82 -24 0

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Западна Германија 3 1 2 0 49 44 +5 4
 Источна Германија 3 1 2 0 48 46 +2 4
 Југославија 3 1 1 1 46 50 -4 3
 Романија 3 0 1 2 49 52 -3 1

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
СССР СССР 3 2 1 0 58 50 +8 5
 Данска 3 2 1 0 59 53 +6 5
 Полска 3 1 0 2 61 60 +1 2
 Шведска 3 0 0 3 49 64 -15 0

3-4 место[уреди | уреди извор]

Дата Натпревар¹ Резултат
05.02.1978  Источна Германија
-
 Данска
19-15
  • (¹) - во Копенхаген

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Натпревар¹ Резултат
05.02.1978  Западна Германија
-
СССР СССР
20-19
  • (¹) - во Копенхаген

Табела[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Западна Германија
Silver medal icon.svg  СССР
Bronze medal icon.svg  Источна Германија
4  Данска
5  Југославија
6  Полска
7  Романија
8  Шведска
9  Унгарија
10  Шпанија
11  Чехословачка
12  Јапонија
13  Исланд
14  Бугарија
15  Канада
16  Франција

Извор: Меѓународна ракометна федерација[мртва врска]