Светско првенство во ракомет за мажи 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство во ракомет за мажи 2023
Податоци за првенството
Домаќин Полска
 Шведска
Траење12–29 јануари
Репрезентации32 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 9 градови-домаќини)

Светското првенство во ракомет за мажи 2023 ќе биде 28. по ред светско првенство организирано од Меѓународната ракометна федерација. Ќе се одржи во Шведска и Полска од 12 до 29 јануари 2023.

Кандидатури[уреди | уреди извор]

За организирање на првенството првично биле заинтересирани осум држави:[1]

Сепак, до крајниот датум за поднесување пријави 15 април 2015, само три држави доставиле документи за жрепката за домаќин.[2] На 21 април 2015 било објавено дека Шведска и Полска имаат договорено намера заедно да го организираат првенството:[3]

Полска и Шведска се избрани за домаќини на конгресот на ИХФ одржан на 6 ноември 2015. Ова ќе биде прво учество на Полска како домаќин на светско ракометно првенство.[4]

Сали[уреди | уреди извор]

Ова првенство ќе се одржи во 9 градови (шест во Полска и три во Шведска): Гдањск, Лоѓ, Вроцлав, Катовице, Гливице, Краков, Стокхолм, Малме и Гетеборг. Првиот натпревар и финалето ќе се одиграат во Стокхолм.[5]

Гдањск Лоѓ Вроцлав Катовице Гливице
Ерго Арена Атлас Арена Сала на стогодишнината Сподек Гливице Арена
Капацитет: 11,409 Капацитет: 13,805 Капацитет: 11,500 Капацитет: 13,752 Капацитет: 14,666
GdanskSopot ErgoArena 20110603.jpg Atlas Arena - Łódź.jpg Wroclaw - Hala Stulecia 3a.jpg Katowice Spodek- Nowa elewacja.jpg Hala-gliwice-20170620.jpg
Краков Стокхолм Малме Гетеборг
Таурон Арена Краков Теле2 Арена Малме Арена Скандинавиум
Капацитет: 15,030 Капацитет: 35,000 Капацитет: 12,600 Капацитет: 12,312
Kraków Arena z lotu ptaa.JPG Tele2 Arena juni 2013a 01.jpg Malmö Arena ESC2013 01.jpg Scandinavium 2009.jpg

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпревар Датуми Домаќин Места Пласирани
Домаќини 6 ноември 2015 Русија Сочи 2  Полска
 Шведска
Светско првенство 2021 31 јануари 2021 Египет Египет 1
Европско првенство 2022 14-30 јануари 2022  Унгарија
 Словачка
4
Африканско првенство 2022 20-30 јануари 2022 Мароко Мароко 6
Азиско првенство 2022 ДБО ОАР Дубаи 4
Ракометно првенство за мажи на Јужна и Централна Америка 2022 ДБО Чиле Сантјаго 4
Ракометно првенство за мажи на Северна Америка и Карибите 2022 ДБО Канада Торонто 1
Европски квалификации ДБО Различни 8
Вајлд карта ДБО 1+1

Пласирани репрезентации[уреди | уреди извор]

Држава Пласирана како Пласирана на Претходни учества1, 2
 Полска Домаќин 6 ноември 2015 16 (1958, 1967, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
 Шведска Домаќин 6 ноември 2015 25 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019, 2021)
1 Болдирано укажуваа на победникот таа година
2 Закосено укажуваа на домаќинот таа година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bidding process for the 2021/2023 Men's and Women's World Championships“. ihf.info. 18 февруари 2015.
  2. „Applications for Men's World Championships 2021/2023“. ihf.info. 15 април 2015. Посетено на 24 јануари 2021.
  3. „Sverige söker värdskapet för VM 2023“. Svensk Handball (шведски). 21 април 2015. Посетено на 24 јануари 2021.
  4. „2021 and 2023 IHF Men's World Championships Awarded“. ihf.info. 6 ноември 2015. Посетено на 24 јануари 2021.
  5. „Polska i Szwecja zorganizują wspólnie Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2023 r.“ (полски). Dentsu Aegis Network. 10 ноември 2015. Посетено на 24 јануари 2021.