Женска ракометна репрезентација на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норвешка Норвешка
Податоци
Сојуз Норвешка Ракометна Федерација
Тренер Торир Хергеирсон
(2009–)
Капитен Стине Бредал Офтедал
Најмногу натпревари Каролине Дуре Бреиванг (305)
Најмногу голови Кјерсти Грини (1003)
Бои
Бои на екипата
Kit body whitesholders.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Kit body whitesholders.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 7 (првпат во 1988)
Најдобар резултат 1-во, 2008, 2012
Светско првенство
Настапи 19 (првпат во 1971)
Најдобар резултат 1-во, 1999, 2011, 2015
Европско првенство
Настапи 13 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1-во, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016
Последна поднова на податоците: 26 декември 2008.

Женската ракометна репрезентација на Норвешка е национален тим кој ја претставува Норвешка на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е под контрола на Норвешката Ракометна Федерација.

Женската ракометна репрезентација на Норвешка е единствената репрезентација во историјата на ракометот која успеала да го освои Европското првенство четири пати по ред (од 2004 до 2010), а вкупно 5 пати. Репрезентацијата е исто така и Олимписки и Светски шампион, и заедно со Данска се единствените женски репрезентации кои успеале да ги освојат сите три најзначајни натпреварувања.

Резултати на турнирите[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Од првиот настап во 1988, Норвешка настапувала на пет Олимписки игри. Првиот медал репрезентацијата го освила дваесет години по својот прв настап, на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/-
Канада 1976 Не се квалификувале
СССР 1980 Не се квалификувале
САД 1984 Не се квалификувале
Јужна Кореја 1988 2-ро[1] 4 3 1 1 115 91 +24
Шпанија 1992 2-ро[2] 5 3 0 2 99 110 -11
САД 1996 4-то[3] 5 2 0 3 116 109 +7
Австралија 2000 3-то[4] 7 6 0 1 174 137 +37
Грција 2004 Не се квалификувале
Кина 2008 1-во[5] 8 8 0 0 248 185 +63
Обединето Кралство 2012 1-во 8 5 1 2 196 187 +9
Бразил 2016 3-то 8 6 0 2 247 205 +42
Јапонија 2020 TBD
Вкупно 7/11 45 33 2 21 1195 1024 +171

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/-
Југославија 1957 Не се квалификувале
Романија 1962 Не се квалификувале
Западна Германија 1965 Не се квалификувале
Холандија 1971 7-мо 4 1 1 2 33 41 -8
Југославија 1973 8-мо 5 1 0 4 42 57 -15
СССР 1975 8-мо 5 2 0 3 61 66 -5
Чехословачка 1978 Не се квалификувале
Унгарија 1982 7-мо 7 4 1 2 139 117 +22
Холандија 1986 3-то 7 5 1 1 174 127 +47
Јужна Кореја 1990 6-то 7 4 0 3 135 135 0
Норвешка 1993 3-то 7 6 0 1 144 126 +18
АвстријаУнгарија 1995 4-то 8 5 0 3 205 151 +54
Германија 1997 2-ро 9 7 0 2 251 188 +63
НорвешкаДанска 1999 1-во 9 8 0 1 240 170 +70
Италија 2001 2-ро 9 8 0 1 292 203 +89
Хрватска 2003 6-то 9 6 1 2 297 241 +56
Русија 2005 9-то 8 3 1 4 232 205 +27
Франција 2007 2-ро 10 8 0 2 314 246 +68
Кина 2009 3-то 10 8 0 2 303 227 +76
Бразил 2011 1-во 9 8 0 1 278 201 +77
Србија 2013 5-то 7 6 0 1 198 139 +59
Данска 2015 1-во 9 8 0 1 269 209 +60
Германија 2017 2-ро 9 7 0 2 281 196 +85
Јапонија 2019 TBD
Вкупно 19/23 148 105 5 38 3888 3045 +843

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Досега Норвешка има настап на сите Европски првенства, и е најуспешна женска репрезентација со освоени пет златни медали, два сребрени и еден бронзен медал. Единствено првенство на кое не освоила медал е Европското првенство 2000 во Романија.

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/-
Германија 1994 3-то 7 4 0 3 134 130 +4
Данска 1996 2-ро 7 4 2 1 179 151 +26
Холандија 1998 1-во 7 7 0 0 189 132 +57
Романија 2000 6-то 6 2 2 2 151 149 +2
Данска 2002 2-ро 8 6 1 1 203 169 +34
Унгарија 2004 1-во 8 8 0 0 259 191 +68
Шведска 2006 1-во 8 8 0 0 258 179 +79
Македонија 2008 1-во 8 7 1 0 248 169 +79
ДанскаНорвешка 2010 1-во 8 7 0 1 239 146 +93
Србија 2012 2-ро 8 6 0 2 219 194 +25
УнгаријаХрватска 2014 1-во 8 7 0 1 225 192 +33
Шведска 2016 1-во 8 8 0 0 211 170 +41
Франција 2018 Се квалификувале
Вкупно 13/13 91 74 6 11 2515 1972 +543

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[6]

Од 6 ноември 2018.
Тренер: Торир Хергеирсон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 LB/CB Хени Рајстад 9 февруари 1999 (1999-02-09) (20 г.) 1.80 m 0 0 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
3 LB Емили Хег Арнцен 1 јануари 1994 (1994-01-01) (25 г.) 1.83 m 74 85 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
4 LB Вероника Кристијансен 10 јули 1990 (1990-07-10) (29 г.) 1.75 m 120 403 Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
6 P Хајди Локе 12 декември 1982 (1982-12-12) (36 г.) 1.73 m 191 705 Норвешка Сторхамар Сторхамар
10 CB Стине Бредал Офтедал 25 септември 1991 (1991-09-25) (28 г.) 1.68 m 159 386 Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
11 RW Малин Ауне 4 март 1995 (1995-03-04) (24 г.) 1.65 m 30 24 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
12 GK Сиље Солберг 16 јуни 1990 (1990-06-16) (29 г.) 1.78 m 116 1 Унгарија Шиофок Шиофок
13 P Кари Братсет 15 февруари 1991 (1991-02-15) (28 г.) 1.83 m 34 71 Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
15 RB Лин Јорум Суланд 15 јули 1984 (1984-07-15) (35 г.) 1.78 m 183 546 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
16 GK Катрине Лунде 30 март 1980 (1980-03-30) (39 г.) 1.80 m 286 3 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
22 RB Аманда Куртовиќ 25 јули 1991 (1991-07-25) (28 г.) 1.75 m 112 280 Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
24 LW Сана Солберг 16 јуни 1990 (1990-06-16) (29 г.) 1.78 m 117 209 Данска Тим Есбјерг Тим Есбјерг
25 LW Теа Морк 5 април 1991 (1991-04-05) (28 г.) 1.68 m 14 32 Данска Копенхаген Копенхаген
26 CB Марта Томач 20 септември 1990 (1990-09-20) (29 г.) 1.79 m 40 42 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
27 RW Марит Росберг Јакобсен 25 февруари 1994 (1994-02-25) (25 г.) 1.69 m 31 61 Данска Тим Есбјерг Тим Есбјерг
51 P Вилде Ингстад 18 декември 1994 (1994-12-18) (24 г.) 1.78 m 58 43 Данска Тим Есбјерг Тим Есбјерг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Handball at the 1988 Seoul Summer Games: Women's Handball“. sports-reference.com. конс. 9 January 2009. 
  2. „Handball at the 1992 Barcelona Summer Games: Women's Handball“. sports-reference.com. конс. 9 January 2009. 
  3. „Handball at the 1996 Atlanta Summer Games: Women's Handball“. sports-reference.com. конс. 9 January 2009. 
  4. „Handball at the 2000 Sydney Summer Games: Women's Handball“. sports-reference.com. конс. 9 January 2009. 
  5. „Handball at the 2008 Beijing Summer Games: Women's Handball“. sports-reference.com. конс. 9 January 2009. 
  6. „Norges EM-tropp“ (Norwegian). NHF. конс. 6 November 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]