Светско првенство во ракомет за жени 1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1975
Податоци за турнирот
Домаќини СССР
Екипи12 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Источна Германија (2 титула)
Второпласиран СССР
Третопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари36
Дадени голови985 (27.36 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1975 — 6-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во СССР. На турнирот вкупно учествувале 12 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Источна Германија, победувајќи ја СССР во финалето, додека бронзениот медал го освоила Унгарија[1][2].

Квалификации[уреди | уреди извор]

Домаќин
Бранител на титулаѕа
Квалификуван од Африканско првенство 1974
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Америка
Квалификувани од Европа

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Романија 3 3 0 0 57 34 +23 6
0  Чехословачка 3 2 0 1 48 45 +3 4
0  Норвешка 3 1 0 2 38 42 −4 2
0  Јапонија 3 0 0 3 39 61 −22 0
3 декември 1975 Романија  24–18  Јапонија Вилнус
(12–8)

3 декември 1975 Чехословачка  21–12  Норвешка Вилнус

4 декември 1975 Романија  13–10  Норвешка Вилнус
(6–3)

4 декември 1975 Чехословачка  21–13  Јапонија Вилнус
(10–3)

5 декември 1975 Романија  20–6  Чехословачка Вилнус
(9–2)

5 декември 1975 Норвешка  16–8  Јапонија Вилнус
(9–5)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Југославија 3 3 0 0 68 20 +48 6
0  Унгарија 3 2 0 1 53 26 +27 4
0  Данска 3 1 0 2 43 41 +2 2
0  Тунис 3 0 0 3 17 94 −77 0
3 декември 1975 Унгарија  17–9  Данска Ростов на Дон
(7–6)

3 декември 1975 Југославија  41–3  Тунис Ростов на Дон
(20–2)

4 декември 1975 Унгарија  28–6  Тунис Ростов на Дон
(14–3)

4 декември 1975 Југославија  16–9  Данска Ростов на Дон

5 декември 1975 Југославија  11–8  Унгарија Ростов на Дон
(7–6)

5 декември 1975 Данска  25–8  Тунис Ростов на Дон
(13–4)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Источна Германија 3 2 1 0 63 24 +39 5
0  СССР 3 2 1 0 58 22 +36 5
0  Полска 3 1 0 2 35 45 −10 2
0  САД 3 0 0 3 18 83 −65 0
3 декември 1975 Источна Германија  24–6  Полска Киев
(9–4)

3 декември 1975 СССР  33–4  САД Киев
(11–2)

4 декември 1975 Полска  21–6  САД Киев

4 декември 1975 Источна Германија  10–10  СССР Киев

5 декември 1975 Источна Германија  29–8  САД Киев
(15–3)

5 декември 1975 СССР  15–8  Полска Киев
(9–3)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

10-12 место[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Јапонија 2 2 0 0 43 20 +23 4
 САД 2 1 0 1 24 30 -6 2
 Тунис 2 0 0 2 23 40 -17 0
7 декември 1975 Јапонија  17–10  САД Вилнус
(6–5)

8 декември 1975 САД  14–13  Тунис Вилнус

9 декември 1975 Јапонија  26–10  Тунис Вилнус
(14–3)

7-9 место[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Полска 2 2 0 0 30 20 +10 4
 Норвешка 2 1 0 1 23 24 -1 2
 Данска 2 0 0 2 19 28 -9 0
7 декември 1975 Полска  14–11  Норвешка Вилнус
(9–5)

8 декември 1975 Полска  16–9  Данска Вилнус

9 декември 1975 Норвешка  12–10  Данска Вилнус
(8–4)

Финална група[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Источна Германија 5 4 1 0 60 49 +11 9
 СССР 5 3 1 1 70 58 +12 7
 Унгарија 5 3 0 2 52 46 +6 6
 Романија 5 2 0 3 65 55 +10 4
 Југославија 5 1 1 3 59 63 -4 3
 Чехословачка 5 0 1 4 43 78 -35 1
7 декември 1975 Источна Германија  10–9  Унгарија Киев
(6–6)

7 декември 1975
16:15
СССР  17–16  Романија Киев
(13–8)

7 декември 1975 Југославија  13–13  Чехословачка Киев
(7–4)

9 декември 1975 Источна Германија  13–12  Југославија Киев
(7–6)

9 декември 1975 СССР  16–8  Чехословачка Киев
(12–2)

9 декември 1975
18:15
Унгарија  11–10  Романија Киев
(9–6)

11 декември 1975 СССР  17–12  Југославија Киев
(7–6)

11 декември 1975 Унгарија  12–5  Чехословачка Киев
(6–1)

11 декември 1975
18:15
Источна Германија  10–7  Романија Киев
(5–4)

13 декември 1975
14:30
Романија  12–11  Југославија Киев
(6–6)

13 декември 1975 Источна Германија  17–11  Чехословачка Киев
(7–7)

13 декември 1975 Унгарија  12–10  СССР Киев
(6–5)

Табела[уреди | уреди извор]

# Екипа
 Источна Германија
 СССР
 Унгарија
4  Романија
5  Југославија
6  Чехословачка
7  Полска
8  Норвешка
9  Данска
10  Јапонија
11  САД
12  Тунис

Светски шампион 1975

East Germany
Источна Германија
2-ра титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1975“. Todor 66.