Светско првенство во ракомет за жени 1971

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1971
Податоци за турнирот
Домаќини Холандија
Конечен исход
Првак Источна Германија (1 титула)
Второпласиран Југославија
Третопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови413 (19.67 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1971 — 4-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Холандија. На турнирот вкупно учествувале 9 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Источна Германија, победувајќи ја Југославија во финалето.[1][2], додека бронзениот медал го освоила Унгарија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 2 2 0 0 23 18 +5 4
0  Западна Германија 2 1 0 1 21 19 +2 2
0  Јапонија 2 0 0 2 14 21 −7 0
1971 Западна Германија  10–7  Јапонија Холандија

1971 Данска  11–7  Јапонија Холандија

1971 Данска  12–11  Западна Германија Холандија

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Југославија 2 1 1 0 26 19 +7 3
0  Романија 2 1 1 0 20 18 +2 3
0  Норвешка 2 0 0 2 13 22 −9 0
1971 Југославија  14–7  Норвешка Холандија

1971 Романија  8–6  Норвешка Холандија

1971 Југославија  12–12  Романија Холандија

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Источна Германија 2 2 0 0 24 16 +8 4
0  Унгарија 2 1 0 1 20 12 +8 2
0  Холандија 2 0 0 2 11 27 −16 0
1971 Унгарија  12–3  Холандија Холандија

1971 Источна Германија  15–8  Холандија Холандија

1971 Источна Германија  9–8  Унгарија Холандија

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Источна Германија 2 2 0 0 24 17 +7 4
 Романија 2 0 1 1 20 21 -1 1
 Данска 2 0 1 1 16 22 -6 1
1971 Романија  10–9  Данска Холандија

1971 Источна Германија  12–10  Романија Холандија

1971 Источна Германија  12–7  Данска Холандија

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Југославија 2 2 0 0 23 14 +9 4
 Унгарија 2 1 0 1 18 22 -4 2
 Западна Германија 2 0 0 2 18 23 -5 0
1971 Југославија  11–8  Западна Германија Холандија

1971 Унгарија  12–10  Западна Германија Холандија

1971 Југославија  12–6  Унгарија Холандија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Норвешка 2 2 0 0 21 18 +3 4
 Холандија 2 0 1 1 19 20 -1 1
 Јапонија 2 0 1 1 23 25 -2 1
1971 Јапонија  12–12  Холандија Холандија

1971 Норвешка  8–7  Холандија Холандија

1971 Норвешка  13–11  Јапонија Холандија

Последни натпревари[уреди | уреди извор]

5 место[уреди | уреди извор]

1971 Западна Германија  13–9  Данска Холандија

3 место[уреди | уреди извор]

1971 Унгарија  12–11  Романија Холандија

Финале[уреди | уреди извор]

1971 Источна Германија  11–8  Југославија Холандија

Табела[уреди | уреди извор]

# Екипа
 Источна Германија
 Југославија
 Унгарија
4  Романија
5  Западна Германија
6  Данска
7  Норвешка
8  Холандија
9  Јапонија

Светски шампион 1971

East Germany
Источна Германија
1-ва титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Women Handball World Championship 1971“. Todor 66.
  2. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.