Норвешка Ракометна Федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвешка Ракометна Федерација
Основана2 мај 1937
ВидНационална ракометна федерација
СедиштеОсло, Норвешка
ЧленствоЕХФ, ИХФ
Службени јазициНорвешки јазик
Мреж. местоwww.handball.no

Норвешката ракометна федерација (норвешки: Norges Håndballforbund) е национална ракометна федерација на Норвешка.

Норвешката ракометна федерација е основана на 2 мај 1937 година и е член на Европската ракометна федерација (ЕХФ) и на Меѓународната Ракометна Федерација (ИХФ). Седиштето на федерацијата се наоѓа во главниот град на Норвешка, во Осло. Претседател на Норвешката Ракометна федерација е Арне Свере Модал, а генерален секретар е Пер Ото Фурусет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]