Женска ракометна репрезентација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Црвено-Жолти
Сојуз Ракометна Федерација на Македонија
Тренер Македонија Симе Симовски
Најмногу натпревари Валентина Радуловиќ (230)
Најмногу голови Валентина Радуловиќ (813)
Бои
Kit left arm yellowborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm yellowborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Kit left arm redborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm redborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 5 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 7-ма 1997
Европско првенство
Настапи 5 (првпат во 1998)
Најдобар резултат 7-ма 2008
Последна поднова на податоците: непознато.

Ракометната репрезентација на Македонија е женска сениорска репрезентација што ја претставува Македонија на светската ракометна сцена во женска конкуренција. Репрезентацијата е раководена и е под закрила на РФМ. Тренер на репрезентацијата е Симе Симовски, а капитен на репрезентацијата е Елена Ѓорѓиевска.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

  • Светско првенство 1997: 7
  • Светско првенство 1999: 8
  • Светско првенство 2001: 21
  • Светско првенство 2005: 15
  • Светско првенство 2007: 12

Состав и раководство[уреди | уреди извор]

Состав[уреди | уреди извор]

Ракометарки дел од квалификациските натпревари против Црна Гора и Хрватска во октомври 2015 година.

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Наташа Антиќ 1 септември 1993 (1993-09-01) (воз. 24 г.) 1.77 m 11 0 Македонија ЖРК Металург
3 ЛК Сара Митова 5 октомври 1996 (1996-10-05) (воз. 21 г.) 1.72 m 6 5 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
4 СБ Симона Стојановска 20 март 1997 (1997-03-20) (воз. 21 г.) 1.75 m 7 7 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
6 ЛБ Ангела Тодоровска 5 јуни 1996 (1996-06-05) (воз. 21 г.) 1.76 m 2 0 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
8 СБ Габриела Величковска 23 септември 1994 (1994-09-23) (воз. 23 г.) 1.72 m 3 2 Македонија ЖРК Металург
9 П Ивана Гакидова 7 февруари 1995 (1995-02-07) (воз. 23 г.) 1.80 m 8 10 Чешка Баник Мост
12 Г Драгана Петковска 12 јуни 1996 (1996-06-12) (воз. 21 г.) 1.74 m 6 0 Македонија ЖРК Вардар
14 ДБ Андреа Белеска 3 јануари 1994 (1994-01-03) (воз. 24 г.) 1.76 m 8 7 Романија Рамнику Валчеа
15 ЛБ Зорица Десподовска 20 декември 1991 (1991-12-20) (воз. 26 г.) 1.81 m 18 53 Германија Розенгарден
16 Г Матеја Серафимова 11 октомври 1996 (1996-10-11) (воз. 21 г.) 1.78 m 4 0 Македонија ЖРК Металург
17 ДК Наташа Нолевска 29 мај 1996 (1996-05-29) (воз. 21 г.) 1.68 m 5 2 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
18 ДБ Елена Ѓорѓиевска 27 март 1990 (1990-03-27) (воз. 28 г.) 1.79 m 73 151 Унгарија Фехервар
20 Г Нина Ладева 12 април 1998 (1998-04-12) (воз. 20 г.) 1.71 m 3 0 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
22 П Марија Николиќ 6 декември 1993 (1993-12-06) (воз. 24 г.) 1.84 m 7 4 Македонија ЖРК Металург
23 СБ Теодора Керамичиева 14 јануари 1996 (1996-01-14) (воз. 22 г.) 1.76 m 10 17 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
28 ЛБ Дајана Јовановска 7 октомври 1992 (1992-10-07) (воз. 25 г.) 1.80 m 14 5 Романија Данубиус Галаци
33 ДК Сара Ристовска 9 септември 1996 (1996-09-09) (воз. 21 г.) 1.69 m 16 38 Македонија ЖРК Вардар
38 ЛБ Стефанија Мишевска 2 мај 1996 (1996-05-02) (воз. 22 г.) 1.76 m 2 0 Македонија ЖРК Вардар СЦЈС
55 СБ Елена Ливриниќ 16 ноември 1992 (1992-11-16) (воз. 25 г.) 1.80 m 12 7 Романија Данубиус Галаци
71 ЛК Јована Саздовска 27 јуни 1993 (1993-06-27) (воз. 24 г.) 1.77 m 12 17 Македонија ЖРК Металург

Раководство[уреди | уреди извор]

Позиција Име
Тренер МакедонијаСиме Симовски
Помошник тренер Македонија Александар Царчев
Директор Македонија Емил Угриновски

Индивидуални признанија и награди[уреди | уреди извор]

Првенство Играч Признание
СП 1997 - Германија Македонија Индира Кастратовиќ Најдобар стрелец, 71 гол
СП 1999 - Данска/Норвешка Македонија Индира Кастратовиќ Најдобар десен бек

Поранешни ѕвезди[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]