Прејди на содржината

Јулија Портјанко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулија Портјанко
Лични податоци
Име и презиме Јулија Игоривна Портјанко
Роден(а) 20 април 1983(1983-04-20)
Днепропетровск, Украинска ССР
Починал(а) 12 октомври 2021(2021-10-12) (возр. 38)
кај Велес, Македонија
Спорт Ракомет
Висина 1,78 м
Тежина 80 кг
Позиција среден бек
Клупски податоци
Сениорски клубови
–2003
2003–2009
2009
2009-2012
2012-2013
2013-2015
Галичанка Лавов Галичанка Лавов
Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
Подравка Копривница Подравка Копривница
Арвор Арвор
Звезда Звенигород Звезда Звенигород
ЖРК Вардар Вардар
Репрезентација
  Македонија Македонија

Јулија Портјанко, мажена Николиќ (украински: Юлія Ігорівна Портянко, 20 април 198312 октомври 2021) — македонска ракометарка од украинско потекло. Играла за ЖРК Вардар СЦБТ и за Женската ракометна репрезентација на Македонија. Учествувала и во репрезентацијата на Светското женско ракометно првенство 2009 одржано во Македонија, каде Македонија заврши на 7. место и Портјанко била меѓу најуспешните 10 стрелци на тоа првенство.

Родена е во Днепропетровск (денес Днипро), каде поминала и дел од младоста. Починала на возраст од 38 години на пат кај Велес враќајќи се од Грција. Пострадала од потешкотии во дишењето и побарала брза помош, но амбулатните лица не успеале да вратат во живот.[1]

  1. „Ракометната репрезентативка Николиќ, екс Портјанко починала ненадејно во близина на Велес“. Ти Реков Ми Рече. 12 октомври 2021.