РК Ѓорче Петров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖРК Ѓорче Петров
KometalGjorcePetrov logo.png
Целосно име Ракометен Клуб Ѓорче Петров
Основан 1979
Сала СРЦ Кале
Капацитет 2.500
Лига Ракометна женска Скопско лига
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Ѓорче Петров — македонски ракометен клуб основан во 1979.

До осамостојувањето на Македонија, ЖРК Ѓорче Петров настапувал во сојузните лиги на поранешна СФРЈ, а по добивањето на независноста и формирањето национална ракометна лига, клубот станал синоним за македонскиот ракомет со 16 шампионски и 15 титули во Купот на Македонија. Во 1994 година, по триумфот над тогаш неприкосновениот владетел во европскиот женски ракомет, Хипо од Виена, во РК Ѓорче Петров како спонзор влегол „Кометал трејд“ на чело со Трифун Костовски и од маалски клуб го претворил во европски ракометен шампион. Најголемите успеси на тогашен Кометал ЃП (сега повторно РК „Ѓорче Петров“) на меѓународна сцена се освојувањето на титулата европски шампион во 2002 година и вицешампионските титули во 2000 и во 2005 година. Во шампионската 2002 година, РК „Ѓорче Петров“ го освои и европскиот Суперкуп.

Состав 2008/2009[1]
[уреди | уреди извор]


1 Јулија Портјанко сега игра за Подравка.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF Champions League 2008/09“. конс. 10 јуни.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);