Прејди на содржината

Трифун Костовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трифун Костовски
Градоначалник на Скопје
На должноста
2005 – 2009[1]
Претходник Ристо Пенов
Наследник Коце Трајановски
Лични податоци
Роден(а) 27 декември 1946
Скопје, Република Македонија
Националност Македонец

Трифун Костовски (27 декември 1946, Скопје) — познат македонски стопанственик, дарител и поранешен градоначалник на Град Скопје (2005-2009). Женет е и има три деца.

Образование[уреди | уреди извор]

Костовски дипломирал на Економскиот факултет на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Покрај македонскиот, говори и англиски, полски, руски и хрватски јазик.

Сегашна позиција[уреди | уреди извор]

Признанија и активности[уреди | уреди извор]

Работно искуство[уреди | уреди извор]

Основач на Кометал Трејд[2] (Kometal Trade Gmbh) - Виена, Австрија (1991). Компанијата се занимава со активности во сферата на металургијата на австрискиот, швајцарскиот, полскиот, украинскиот и рускиот пазар.

Претходно искуство[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Официјален портал на град Скопје“. Архивирано од изворникот на 2011-02-15. Посетено на 19 декември 2010.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 ТРИФУН КОСТОВСКИ