Елена Ѓорѓиевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елена Ѓорѓиевска
Лични податоци
Име и презиме Елена Ѓорѓиевска
Роден(а) 27 март 1990 (1990-03-27) (31 г.)
Струга, Македонија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.79 м
Тежина 78 килограми
Позиција Десен бек
Клупски податоци
Тековен клуб Романија Баја Маре
Број 18
Сениорски клубови
2005–2007
2007–2009
2009–2012
2012–2014
2014–
Еуростандард
Кометал Ѓорче Петров
Вардар Скопје
Будуќност Подгорица
Баја Маре
Репрезентација
  Македонија Македонија

Елена Ѓорѓиевска (родена на 27 март 1990 г. во Струга) е македонска ракометарка. Таа игра за романскиот клуб Баја Маре и за Женската ракометна репрезентација на Македонија.[1]

Таа игра на позицијата десен бек.

Во сезоната 2011/12, со ЖРК Будуќност Подгорица таа ја освоила ЕХФ Лигата на Шампионите.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЕХФ Профил“.
  2. „Елена Ѓорѓиевска со Будуќност шампион на Европа!“.