Прејди на содржината

ЖРК Будуќност Подгорица

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖРК Будуќност Подгорица
Целосен називЖенски ракометен клуб Будуќност
Краток називЖРК Будуќност
Основан1949
ИгралиштеСпортски центар Морача
Приемност6,000
Главен тренерЦрна Гора Драган Аџиќ
ЛигаЦрногорско првенство
Регионална лига
2014–15Шампион
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

ЖРК Будућност Подгорица е женски ракометен клуб од Подгорица, Црна Гора. Клубот се натпреварува во Црногорската Прва Ракометна Лига и во Регионалната Лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан на 13 февруари 1949 година во склоп на Спортското друштво "Будуќност". Во Втората сојузна лига на Југославија клубот за првпат влегол во сезоната 1972/73, додека пак во Првата сојузна лига за првпат влегол во сезоната 1981/82.

Клубот со 22 титули државен првак и со 15 титули во Купот, е најтрофеен ракометен клуб во Црна Гора, како и во поранешна СФР Југославија и во Србија и Црна Гора.

Исто така клубот поседува и 5 европски титули, 3 пати го освоил Купот на Победниците на Куповите (1985,2006,2010), еднаш ЕХФ Купот во 1987 и еднаш ЕХФ Лигата на Шампионите во 2012 година.[1]

Постигнувања[уреди | уреди извор]

 • ЕХФ Лига на шампиони:
  • Победник (2): 2012, 2015
  • Финалист (1): 2014
 • ЕХФ Куп:
  • Победник (1): 1987
 • ЕХФ Куп на Победниците на Куповите:
  • Победник (3): 1985, 2006, 2010
 • Црна Гора:
  • Победник (13): 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
 • Куп на Црна Гора:
  • Победник (13): 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
 • Регионална Лига:
  • Победник (8): 2010, 2011, 2012 [2], 2013, 2014, 2015, 2016, 2019
 • 18 пати шампион на СФР Југославија, СР Југославија и Србија и Црна Гора (1985, 1989, 1990, 1992–2006)
 • 16 пати освојувач на националниот куп (1984, 1989, 1995–1998, 2000–2002, 2005, 2006)
 • 4 пати прогласен за најдобар клуб во Југославија (1985, 1987, 1993, 1998)

Состав 2017-18[уреди | уреди извор]

Голмани

Леви крила

Десни крила

Пикери

Леви бекови

Средни бекови

Десни бекови

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ЛШ: Подгоричанке на крову Европе! Архивирано на 26 февруари 2021 г., www.sportal.rs, 13. 05. 2012. (српски)
 2. Будуќност ја освои Регионалната лига , ekipa.mk, 22. 04. 2012. (македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]