Светско првенство во ракомет за жени 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 2009
第19届世界女子手球锦标赛
Податотека:2009 World Women's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Кина
Датуми5–20 декември
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Русија (4 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Норвешка
Четвртопласиран Шпанија
Статистикa за турнирот
Натпревари110
Дадени голови5968 (54.25 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 2009 — 19-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Кина. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Русија, победувајќи ја Франција во финалето, додека бронзениот медал го освоила Норвешка.

Сали[уреди | уреди извор]

Првенство се одиграло во кинеската провинција Џангсу. Ова било второ Светско првенство кое се одиграло надвор од Европа, првото било онаа од 1990 година во Јужна Кореја. Шест градови биле домаќини на турнирот:

Град Сала Капацитет Натпревар
Нанѓинг Олимписки спортски центар Нанѓинг 13,000 Финална фаза- полуфинале и финале
Сужу Спортски центар Сужу 6,000 Прв круг- Група Ц, Натпревари за пласман од 5-12. место
Вукси Спортски центар Вукси 7,155 Прв круг- Група А, Втор круг- Група 2, Президент куп
Чангжу Олимписки спортски центар Чангжу 6,000 Прв круг- Група Д
Јангжу Спортски центар Јангжу 5,500 Втор круг- Група 1
Жангџијаганг Спортски центар Жангџијаганг 3,750 Прв круг- Група Б, Президент куп

Квалификации[уреди | уреди извор]

Домаќин

Бранител на титулата
Квалификувани од Азиско првенство 2008.
Квалификувани од Европско првенство 2008.
Квалификувани преку Европскиот плеј-оф

Првите натпревари се одиграле на 6 и 7 јуни 2009 година, а вторите на 13 И 14 истата година.

Екипа 1 Резултат Екипа 2 1. натпревар. 2. натпревар.
 Словачка 43 – 55  Унгарија 21 – 22 22 – 33
 Шведска 52 – 45  Црна Гора 24 – 17 28 – 28
 Србија 43 – 51  Германија 24 – 29 19 – 22
 Хрватска 51 – 55  Франција 27 – 23 24 – 32
 Белорусија 63 – 70  Романија 31 – 32 32 – 38
 Македонија 57 – 62  Австрија 32 – 28 25 – 34
 Португалија 43 – 79  Данска 21 – 38 22 – 41
 Украина 57 – 48  Холандија 27 – 21 30 – 27
Квалификувани од Африканско првенство 2008.
Квалификувани од Пан-американските игри
Квалификувани преку Олимписките игри

Прв круг[уреди | уреди извор]

Ждрепката се одржала на 15 јули 2009 година во Базел, Швајцарија. Првите три екипи од секоја група се пласирале во следниот круг.

     Екипата се пласирала во Втор круг
     Екипата се пласирала во Президент куп

Група А[уреди | уреди извор]

5 декември 2009
17:00
 Франција 20 – 22  Бразил Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 150
Судии: Опава, Валек ([[{{country data Чешка|country get alias2|name=|variant=}}|Чешка]])
Дембеле 6 (Извештај) Родригес 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

5 декември 2009
19:00
 Шведска 28 – 19  Конго Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 300
Судии: Ралуј, Сабросо (ESP)
Флогман, Викенштен 5 (Извештај) Итуа Ацоно, Окоје Мбон 4
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

5 декември 2009
21:00
 Германија 26 – 27  Данска Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 700
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Мјецнер 9 (Извештај) Аугуштен, Мортеншенn, Трелсен 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
17:00
 Конго 23 – 36  Германија Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 100
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Есопондо, Итуа Ацоно, Окоје Мбон 4 (Извештај) Нојкамп 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
19:00
 Бразил 23 - 26  Шведска Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 350
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Родригес 6 (Извештај) Алм 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 4×добил жолт картон

6 декември 2009
21:00
 Данска 24 – 16  Франција Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 150
Судии: Ралуј, Сабросо (ESP)
Далби 8 (Извештај) Пињо 4
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2009
17:00
 Германија 32 – 30  Бразил Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 250
Судии: Ралуј, Сабросо (ESP)
Нојкамп 8 (Извештај) Пињеиро 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2009
19:00
 Данска 37 – 24  Конго Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 300
Судии: Опава, Валек (CZE)
Каструп, Педерсен 7 (Извештај) Окоје Мбон 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2009
21:00
 Франција 23 – 21  Шведска Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 200
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Сињат 4 (Извештај) Босон 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

9 декември 2009
17:00
 Франција 29 – 22  Конго Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 100
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Лимал 5 (Извештај) Басарила, Окоје Мбон 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2009
19:00
 Бразил 21 – 28  Данска Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 402
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Аморим, да Кошта, Родригес 4 (Извештај) Трелсен 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2009
21:00
 Шведска 27 – 33  Германија Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 200
Судии: Опава, Валек (CZE)
Исаксон, Гулден 5 (Извештај) Мјецнер 9
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

10 декември 2009
17:00
 Конго 28 – 36  Бразил Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 100
Судии: Опава, Валек (CZE)
Итуа Ацоно 8 (Извештај) да Кошта 13
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
19:00
 Германија 15 – 29  Франција Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 300
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Мјецнер 5 (Извештај) Менди 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2009
21:00
 Шведска 27 - 23  Данска Спортски центар Вукси, Вукси
Гледачи: 350
Судии: Ралуј, Сабросо (ESP)
Алм 7 (Извештај) Мортеншен 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Данска 5 4 0 1 139 114 +25 8
2.  Франција 5 3 0 2 117 104 +13 6
3.  Германија 5 3 0 2 142 136 +6 6
4.  Шведска 5 3 0 2 129 121 +8 6
5.  Бразил 5 2 0 3 132 134 -2 4
6.  Конго 5 0 0 5 116 166 -50 0

Група Б[уреди | уреди извор]

5 декември 2009
17:00
 Ангола 39 - 9  Австрија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Бехи, Фарах (TUN)
Домбаксе, Бернардо 6 (Извештај) Соренсен 4
 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2009
19:00
 Австрија 52 - 11  Тајланд Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 250
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Плач 8 (Извештај) Сила, Танават 3
 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2009
21:00
 Русија 27 – 18  Украина Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 250
Судии: Андерсен, Содал (NOR)
Туреј 5 (Извештај) Николајенко 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2009
17:00
 Австрија 10 – 45  Австрија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Соренсен, Кели, Брунсберг 2 (Извештај) Спиридон 8
Suspension 2×добил жолт картон  2×добил жолт картон

6 декември 2009
19:00
 Украина 20 - 28  Ангола Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 1.000
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Цибуленко 6 (Извештај) Таварес 9
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
21:00
 Тајланд 8 – 45  Русија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Бехи, Фарах (TUN)
Танават 5 (Извештај) Жилинскајте 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2009
17:00
 Украина 41 – 13  Тајланд Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 150
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Боклашчук, Цибуленко 6 (Извештај) Суфасанан 4
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 1×добил жолт картон

7 декември 2009
19:00
 Ангола 21 – 28  Австрија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 900
Судии: Андерсен, Содал (NOR)
Таварес 10 (Извештај) Енгел 14
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2009
21:00
 Русија 48 – 8  Австрија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 80
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Туреј 8 (Извештај) Соренсен 3
 1×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

9 декември 2009
17:00
 Ангола 36 – 16  Тајланд Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 60
Судии: Андерсен, Содал (NOR)
Карлос 9 (Извештај) Танават 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2009
19:00
 Австрија 7 – 40  Украина Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 750
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Соренсен, Томас 2 (Извештај) Шклиарук 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 1×добил жолт картон

9 декември 2009
21:00
 Австрија 19 – 32  Русија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 200
Судии: Бехи, Фарах ([[{{country data [=TUN|country get alias2|name=|variant=}}|[=TUN]])
Енгел 6 (Извештај) Туреј 7
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
17:00
 Тајланд 25 – 18  Австрија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 50
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Фонсен (Извештај) Соренсен 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
19:00
 Австрија 31 – 32  Украина Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 1.000
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Субке, Енгел 8 (Извештај) Николајенко 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
21:00
 Русија 23 – 21  Ангола Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 120
Судии: Бехи, Фарах (TUN)
Постнова 5 (Извештај) Таварес 8
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Русија 5 5 0 0 175 74 +101 10
2.  Австрија 5 3 0 2 175 106 +69 6
3.  Ангола 5 3 0 2 145 96 +49 6
4.  Украина 5 3 0 2 151 106 +45 6
5.  Тајланд 5 1 0 4 73 192 -119 2
6.  Австрија 5 0 0 5 52 197 -145 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

5 декември 2009
17:15
 Романија 51 – 17  Чиле Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Лицис, Столаровс (LAT)
Станка 10 (Извештај) Фојчман 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 5×добил жолт картон

5 декември 2009
19:15
 Норвешка 34 – 19  Јапонија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 750
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Регелхут, Херем 7 (Извештај) Уегаки 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

5 декември 2009
21:15
 Унгарија 33 – 25  Тунис Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Бруновски, Канда (SVK)
Тот 9 (Извештај) Куилди 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
17:15
 Чиле 14 – 48  Унгарија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 200
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Канеса 6 (Извештај) Зачик, Јухаш 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
19:15
 Тунис 25 – 36  Норвешка Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 200
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Чебах 7 (Извештај) Јохансен, Локе 6
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

6 декември 2009
21:15
 Јапонија 28 – 37  Романија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 200
Судии: Бруновски, Канда (SVK)
Уегаки 8 (Извештај) Пускасу 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2009
17:15
 Јапонија 31 – 31  Тунис Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 250
Судии: Лицис, Столаровс (LAT)
Фуџи 10 (Извештај) Елгауи, Чебах 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

7 декември 2009
19:15
 Норвешка 44 – 15  Чиле Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 400
Судии: Бруновски, Канда (SVK)
Регелхут 9 (Извештај) Фојчман 3
 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2009
21:15
 Романија 31 - 25  Унгарија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 200
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Лекушану 12 (Извештај) Тот 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2009
17:15
 Чиле 19 – 38  Јапонија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 100
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Канеса, Фојчман, Флорес 6 (Извештај) Фуџи, Такахаши, Уегаки 6
 3×добил жолт картон

9 декември 2009
19:15
 Унгарија 19 – 25  Норвешка Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 700
Судии: Лицис, Столаровс (LAT)
Булат, Вертен 3 (Извештај) Регелхут 6
Suspension 3×добил жолт картон  2×добил жолт картон

9 декември 2009
21:15
 Романија 39 – 22  Тунис Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 200
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Пускасу 7 (Извештај) Куилди 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 1×добил жолт картон

10 декември 2009
17:15
 Тунис 34 – 16  Чиле Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 100
Судии: Чен, Лу (CHN)
Мсад, Чебах 8 (Извештај) Мусалем 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 6×добил жолт картон

10 декември 2009
19:15
 Норвешка 25 – 24  Романија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 1.000
Судии: Бруновски, Канда (SVK)
Ностволд, Регелхут 5 (Извештај) Њагу 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2009
21:15
 Унгарија 35 – 28  Јапонија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 300
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Тот 8 (Извештај) Фуџи 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Норвешка 5 5 0 0 164 102 +62 10
2.  Романија 5 4 0 1 182 117 +65 8
3.  Унгарија 5 3 0 2 160 123 +37 6
4.  Јапонија 5 1 1 3 144 156 -12 3
5.  Тунис 5 1 1 3 137 155 -18 3
6.  Чиле 5 0 0 5 81 215 -134 0

Група Д[уреди | уреди извор]

5 декември 2009
15:30
 Јужна Кореја 39 – 21  Казахстан Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мазеика (LTU)
Ј. Јунг 8 (Извештај) Јегунова 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

5 декември 2009
17:30
 Шпанија 29 – 18  Брег на Слоновата Коска Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 300
Судии: Ал Мутава, Ал Суваилам (KUW)
Агилар, Бензал 6 (Извештај) Мамбо, Гондо-Бреду 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2009
19:30
 Кина 26 – 15  Аргентина Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Веи К., Ли Ј. 6 (Извештај) Десилио 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
15:30
 Брег на Слоновата Коска 26 – 35  Јужна Кореја Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 300
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Гондо-Бреду 6 (Извештај) Ким О. 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
17:30
 Аргентина 15 – 33  Шпанија Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мазеика (LTU)
Десилио 5 (Извештај) Агилар 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2009
19:30
 Казахстан 13 - 25  Кина Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 2.500
Судии: К. Бонавентура, Ј. Бонавентура (FRA)
Јаковлева 5 (Извештај) Ли В. 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2009
14:30
 Брег на Слоновата Коска 19 – 19  Аргентина Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 500
Судии: Ал Мутава, Ал Суваилам (KUW)
Кујо, Мамбо, Карамоко 4 (Извештај) Мендоса 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 4×добил жолт картон

7 декември 2009
16:30
 Јужна Кореја 33 – 25  Кина Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 5.000
Судии: Гателис, Мазеика (LTU)
Ву С., Ким O., Мун П. 7 (Извештај) Ли В. 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2009
18:30
 Шпанија 30 – 12  Казахстан Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 200
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Манге 6 (Извештај) Јефимова 3
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

9 декември 2009
14:30
 Казахстан 22 – 30  Брег на Слоновата Коска Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 200
Судии: Гателис, Мазеика (LTU)
Козлова 7 (Извештај) Мамбо 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

9 декември 2009
16:30
 Кина 12 – 27  Шпанија Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 2.000
Судии: К. Бонавентура, Ј. Бонавентура (FRA)
Лиу К. 4 (Извештај) Манге 7
Suspension 3×добил жолт картон  3×добил жолт картон

9 декември 2009
18:30
 Јужна Кореја 36 – 15  Аргентина Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 200
Судии: Ал Мутава, Ал Суваилам (KUW)
Ли С., Нам Х., Парк Х., Ју Х. 5 (Извештај) Бјанки 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
14:30
 Аргентина 24 – 28  Казахстан Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 100
Судии: К. Бонавентура, Ј. Бонавентура (FRA)
Мендоса 7 (Извештај) Пикалова 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
16:30
 Кина 35 – 21  Брег на Слоновата Коска Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Гателис, Мазеика (LTU)
Веи К. 8 (Извештај) Мамбо, Гондо-Бреду 5
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2009
18:30
 Шпанија 28 – 27  Јужна Кореја Олимписки спортски центар Чангжу , Чангжу
Гледачи: 500
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Агилар 8 (Извештај) Јунг J., Мјунг Б. 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Шпанија 5 5 0 0 147 86 +63 10
2.  Јужна Кореја 5 4 0 1 170 115 +55 8
3.  Кина 5 3 0 2 123 109 +14 6
4.  Брег на Слоновата Коска 5 1 1 3 114 140 -26 3
5.  Казахстан 5 1 0 4 96 148 -52 2
6.  Аргентина 5 0 1 4 88 142 -54 1

Втор круг[уреди | уреди извор]

     Екипата се пласира во полуфинале
     Екипата продолжува во натпревари за пласман

Група 1[уреди | уреди извор]

12 декември 2009
17:00
 Германија 22 – 34  Русија Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Нојкамп 8 (Извештај) Туреј 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

12 декември 2009
19:00
 Франција 33 – 24  Ангола Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.800
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Гудџо, Дероин, Сињат 4 (Извештај) Виегас, Таварес 5
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

12 декември 2009
21:00
 Данска 30 – 27  Австрија Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.600
Судии: Андерсен, Содал (NOR)
Мортеншен 8 (Извештај) Енгел, Спиридон 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
17:00
 Австрија 26 – 29  Германија Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.000
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Субке 7 (Извештај) Милер 7
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
19:00
 Русија 23 - 24  Франција Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Андерсен, Содал (NOR)
Кмирова 7 (Извештај) Баудуин, Лимал 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
21:00
 Ангола 28 - 23  Данска Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Гателис, Мазеика (LTU)
Таварес, Киала, Карлос 6 (Извештај) Троелсен 9
Suspension 5×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

15 декември 2009
17:00
 Германија 25 – 21  Ангола Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 1.000
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Милер, Нојкамп 4 (Извештај) Карлос 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

15 декември 2009
19:00
 Франција 35 – 20  Австрија Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Баудуин 10 (Извештај) Енгел 11
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

15 декември 2009
21:00
 Данска 25 – 30  Русија Спортски центар Јангжу , Јангжу
Гледачи: 2.500
Судии: Ралуј, Сабросо (ESP)
Мортеншен 8 (Извештај) Постнова 8
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Франција 5 4 0 1 137 106 +31 8
2.  Русија 5 4 0 1 142 111 +31 8
3.  Данска 5 3 0 2 129 127 +2 6
4.  Германија 5 2 0 3 117 137 -20 4
5.  Австрија 5 1 0 4 120 147 -27 2
6.  Ангола 5 1 0 4 115 132 -17 2

Група 2[уреди | уреди извор]

12 декември 2009
17:15
 Романија 40 – 19  Кина Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 1.500
Судии: К. Бонавентура, Ј. Бонавентура (FRA)
Пускасу, Варзару 6 (Извештај) Лан К. 5
 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2009
19:15
 Норвешка 27 – 28  Јужна Кореја Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Ностволд 5 (Извештај) Еунхе 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

12 декември 2009
21:15
 Унгарија 21 – 21  Шпанија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Бруновски, Канда (SVK)
Зачик 5 (Извештај) Мартин 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2009
17:15
 Јужна Кореја 28 – 28  Унгарија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: К. Бонавентура, Ј. Бонавентура (FRA)
Ким O., Ли Е. 5 (Извештај) Зачик 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

13 декември 2009
19:15
 Кина 19 – 34  Норвешка Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 800
Судии: Бруновски, Канда (SVK)
Ли В. 5 (Извештај) Регелхут 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2009
21:15
 Шпанија 26 – 25  Романија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Манге 8 (Извештај) Амареи 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

15 декември 2009
17:15
Предлошка:Country data MAЂ 25 – 21  Кина Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 3.000
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Зачик 8 (Извештај) Ли В. 9
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

15 декември 2009
19:15
 Норвешка 27 – 24  Шпанија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 2.000
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Регелхут 7 (Извештај) Агилар 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

15 декември 2009
21:15
 Романија 34 – 34  Јужна Кореја Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 1.000
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Варзару, Лекушану 6 (Извештај) Јунг J. 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Норвешка 5 4 0 1 138 114 +24 8
2.  Шпанија 5 3 1 1 126 112 +14 7
3.  Јужна Кореја 5 2 2 1 150 142 +8 6
4.  Романија 5 2 1 2 154 129 +25 5
5.  Унгарија 5 1 2 2 118 126 -8 4
6.  Кина 5 0 0 5 96 159 -63 0

Президент куп[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

12 декември 2009
19:00
 Бразил 45 – 12  Австралија Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 100
Судии: Чен, Лу (CHN)
Да Силва Ф., Да Силва Р. 9 (Извештај) Соренсен, Брунберг 3
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2009
15:00
 Конго 30 – 38  Украина Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 98
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Итуа Ацоно 9 (Извештај) Цибуленко, Манахарова 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

12 декември 2009
17:00
 Шведска 49 – 18  Тајланд Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 150
Судии: Опава, Валек (CZE)
Скогсберг 12 (Извештај) Суфасанан 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
17:00
 Украина 30 – 36  Бразил Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 200
Судии: Бехи, Фарах (TUN)
Љапина 6 (Извештај) Пињеиро 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
19:00
 Австралија 21 – 66  Шведска Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 35
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Соренсен 6 (Извештај) Босон 12
Suspension 3×добил жолт картон  1×добил жолт картон

13 декември 2009
15:00
 Тајланд 24 – 32 Предлошка:Country data КОН Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 25
Судии: Чен, Лу (CHN)
Танават 10 (Извештај) Мавунгу 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

14 декември 2009
15:00
Предлошка:Country data КОН 33 – 22  Австралија Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 25
Судии: Чен, Лу (CHN)
Ококо, Итуа Ацоно 6 (Извештај) Худсон-Гоферс 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

14 декември 2009
17:00
 Бразил 44 – 19  Тајланд Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 200
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Да Силва Ф. 8 (Извештај) Суфасанан 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

14 декември 2009
19:00
 Шведска 34 – 31  Украина Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 25
Судии: Опава, Валек (CZE)
Викенштен (Извештај) Николајенко 10
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Шведска 5 5 0 0 203 112 +91 10
2.  Бразил 5 4 0 1 184 115 +69 8
3.  Украина 5 3 0 2 180 120 +60 6
4.  Конго 5 2 0 3 142 148 -6 4
5.  Тајланд 5 1 0 4 99 186 -87 2
6.  Австралија 5 0 0 5 80 209 -129 0

Група 2[уреди | уреди извор]

12 декември 2009
19:00
 Тунис 32 – 22  Аргентина Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Тоуми 8 (Извештај) Десилио 10
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

12 декември 2009
17:00
 Чиле 19 – 28  Брег на Слоновата Коска Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Ал Мутава, Ал Суваилам (KUW)
Фојчман 5 (Извештај) Гондо-Бреду
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2009
15:00
 Јапонија 33 – 17  Казахстан Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лицис, Столаровс (LAT)
Фуџи 9 (Извештај) Козлова 5
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
15:00
 Брег на Слоновата Коска 27 – 39  Тунис Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лицис, Столаровс (LAT)
Гондо-Бреду 10 (Извештај) Чебах 10
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2009
19:00
 Аргентина 25 – 24  Јапонија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Десилио 6 (Извештај) Фуџи 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

13 декември 2009
17:00
 Казахстан 32 – 26  Чиле Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Кубрина 7 (Извештај) Флорес 8
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

14 декември 2009
19:00
 Чиле 16 – 22  Аргентина Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Ал Мутава, Ал Суваилам (KUW)
Летелиер 4 (Извештај) Кривели, Бјанки 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

14 декември 2009
17:00
 Тунис 33 – 20  Казахстан Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Чебах 10 (Извештај) Сујазова 4
Suspension 3×добил жолт картон Suspension

14 декември 2009
15:00
 Јапонија 32 – 31  Брег на Слоновата Коска Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Такахаши, Камимачи, Уегаки, Фуџи 5 (Извештај) Гондо-Бреду 14
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Плас. Екипа И П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.  Тунис 5 4 1 0 169 118 +51 9
2.  Јапонија 5 3 1 1 158 123 +35 7
3.  Брег на Слоновата Коска 5 2 1 2 135 131 +4 5
4.  Аргентина 5 2 1 2 112 119 7 5
5.  Казахстан 5 2 0 3 121 146 -25 4
6.  Чиле 5 0 0 5 96 154 -58 0

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

За 23. место[уреди | уреди извор]

15 декември 2009
16:30
 Австралија 21 – 32  Чиле Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 43
Судии: Опава, Валек (CZE)
Соренсен 4 (Извештај) Мусалем 8
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

За 21. место[уреди | уреди извор]

15 декември 2009
14:00
 Тајланд 27 – 23  Казахстан Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 25
Судии: Чен С., Лиу М. (CHN)
Танават 8 (Извештај) Пикалова 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

За 19. место[уреди | уреди извор]

15 декември 2009
19:00
Предлошка:Country data КОН 26 – 35  Аргентина Спортски центар Вукси , Вукси
Гледачи: 200
Судии: Бехи, Фарах (TUN)
Окоје Мбон 9 (Извештај) Бјанки 11
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

За 17. место[уреди | уреди извор]

15 декември 2009
14:00
 Украина 34 – 29  Брег на Слоновата Коска Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лиу С., Лиу Ф. (CHN)
Николајенко 11 (Извештај) Гондо-Бреду, Досо 7
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

За 15. место[уреди | уреди извор]

15 декември 2009
16:30
 Бразил 31 – 29  Јапонија Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Лицис, Столаровс (LAT)
Лима 6 (Извештај) Фуџи 9
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

За 13. место[уреди | уреди извор]

15 декември 2009
19:00
 Шведска 33 – 31
(ET)
 Тунис Спортски центар Жангџијаганг , Жангџијаганг
Гледачи: 100
Судии: Ал Мутава, Ал Суваилам (KUW)
Гулден 8 (Извештај) Туми 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

За 11. место[уреди | уреди извор]

17 декември 2009
16:00
 Ангола 26 – 25  Кина Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Гусева, Вартаниан (RUS)
Карлос 8 (Извештај) Ли В. 6
Suspension 4×добил жолт картон Suspension

За 9. место[уреди | уреди извор]

17 декември 2009
13:30
 Австрија 25 – 41  Унгарија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 200
Судии: Флореску, Дута (ROM)
Енгел, Спиридон 7 (Извештај) Тот
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

За 7. место[уреди | уреди извор]

17 декември 2009
18:30
 Германија 35 – 25  Романија Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: К. Бонавентура, Ј. Бонавентура (FRA)
Алтхаус 6 (Извештај) Амареи 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

За 5. место[уреди | уреди извор]

17 декември 2009
21:00
 Данска 33 – 31  Јужна Кореја Спортски центар Сужу , Сужу
Гледачи: 500
Судии: Опава, Валек (CZE)
Аугустесен 10 (Извештај) Ким O. 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Натпревари за медали[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 декември 2009
18:30
 Франција 27 – 23  Шпанија Олимписки спортски центар Нанѓинг , Нанѓинг
Гледачи: 6.000
Судии: Гателис, Мазеика (LAT)
Ајглон, Сињат 5 (Извештај) Манге 9
Suspension 4×добил жолт картон

18 декември 2009
21:15
 Норвешка 20 – 28  Русија Олимписки спортски центар Нанѓинг , Нанѓинг
Гледачи: 6.500
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Фрафјорд, Регелхут 4 (Извештај) Постнова 6
 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

3 место[уреди | уреди извор]

20 декември 2009
16:30
 Шпанија 26 – 31  Норвешка Олимписки спортски центар Нанѓинг , Нанѓинг
Гледачи: 10.000
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Алберто, Манге, Агилар 5 (Извештај) Фрафјорд 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

20 декември 2009
19:00
 Франција 22 – 25  Русија Олимписки спортски центар Нанѓинг , Нанѓинг
Гледачи: 13.000
Судии: Гјединг, Хансен (DEN)
Сињат 8 (Извештај) Дмитријева 8
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Статистика и пласман[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

 Русија
 Франција
 Норвешка
4  Шпанија
5  Данска
6  Јужна Кореја
7  Германија
8  Романија
9  Унгарија
10  Австрија
11  Ангола
12  Кина
13  Шведска
14  Тунис
15  Бразил
16  Јапонија
17  Украина
18  Брег на Слоновата Коска
19  Аргентина
20  Конго
21  Тајланд
22  Казахстан
23  Чиле
24  Австралија

Светски шампион во рукомет за жени 2009

Russia
Русија
4-та титула

Састав тима

Ина Суслина, Људмила Постнова, Татјана Дронина, Јелена Дмитријева, Олга Левина,
Марина Јарцева, Ксенија Макејева, Маја Птерова, Ана Седојкина, Јекатерина Андрјушина, Надежда Муравјева, Екатерина Веткова, Викторија Жилинскајте, Оксана Корољева, Емилија Туреј и Татјана Кмирова.
Селектор: Евгени Трефилов.

Најдобар тим на првенството[уреди | уреди извор]

Одбрани од страна на стручнаци од ИХф: IHF.info Архивирано на 24 март 2012 г.

 

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Бр. Име Екипа % Одбрана Шутеви
1 Марија Одет Таварес  Ангола 45% 31 69
2 Ана Седојкина  Русија 44% 63 142
3 Михаела Кјобану  Шпанија 42% 84 202
4 Тетјана Чукно  Украина 41% 39 96
4 Паула Унгуреану  Романија 41% 101 246
6 Клеопатр Дарло  Франција 40% 49 122
6 Дарли де Паула  Бразил 40% 49 124
6 Кристина Гонсалес  Шпанија 40% 65 162
6 Наташа Шилк  Австрија 40% 55 136
6 Ина Суслина  Русија 40% 73 181

Извор: IHF.info[мртва врска][мртва врска]

Најдобри голгетери[уреди |