Днепропетровск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Днепропетровск
Дніпропетровськ
Днепропетровск
Панорама на Днепропетровск
Панорама на Днепропетровск
Знаме на ДнепропетровскДніпропетровськДнепропетровск
Знаме
Грб на ДнепропетровскДніпропетровськДнепропетровск
Грб
Карта на Украина каде е означен Днепропетровск
Карта на Украина каде е означен Днепропетровск
Координати: 48°27′00″ СГШ 34°59′00″ ИГД / 
Држава  Украина
Област Днепропетровска област
Реон Flag of Dnipropetrovsk.png Днепропетровск
Основан 1776
Реони
Управа
 • Градоначалник Иван Иванович Куличенко[1]
Површина
 • Вкупна 405 км2
Надм. вис. 155 м
Население (2011)[2]
 • Вкупно 1.001.612
 • Густина 2.486/км2
Поштенски број 49000
Повик. бр. +380 56(2)
Мреж. место gorod.dp.ua

Днепропетровск (украински: Дніпропетровськ; руски: Днепропетровск) порано Екатеринослав (руски: Екатеринослав, украински: Катеринослав) е четвртиот најголем град во Украина, со околу еден милион жители.[2][3][4][5] Се наоѓа југоисточно од главниот град на Украина Киев, на реката Днепар, во јужниот средишен дел на земјата. Днепропетровск е административен центар на Днепропетровската област.

Во рамките на поголемото метрополитенско подрачје, населението се движи од 1.004.000[6] до 1.360.000[7] луѓе.

Како главен индустриски центар на Украина, Днепропетровск бил еден од клучните центри на атомската, воената и вселенската индустрија на поранешниот Советски Сојуз. Бил седиште на Јужмаш, главен проектант и производител за вселенската индустрија и балистички ракети. Поради неговата воена индустрија, Днепропетровск бил затворен град[8] до 1990-тите.

Имиња[уреди | уреди извор]

Низ годините, Днепропетровск го менувал своето име повеќепати:

 • Екатеринослав 1776–1782, повторно 1783–1797
 • Новоросијск 1797–1802
 • Екатеринослав 1802–1917
 • Сичеслав 1917–1918[9]
 • Екатеринослав 1918–1926
 • Днепропетровск 1926–денес

Исто така, бил означуван како Катеринослав и Катаринослав на карти во 19 век.[10]

Географија[уреди | уреди извор]

Воздушен поглед на Днепропетровск. Реката Днепар и бројните мостови на реката може да се видат.

Градот е изграден главно на бреговите на реката Днепар, во дел од главната меандра на реката каде го менува својот тек од север кон запад, а потоа продолжува кон југ и југозапад низ Украина, стигнувајќи во Херсон пред да се влие во Црното Море. Оваа положба обезбедува значајни можности за развој на земјоделството, главно благодарение на природното наводнување обезбедено од реката и плодната почва.

Областа во градот е главно без ридови и други височинки. Низинската област му го овозможила големиот развој на градот низ годините, особено во последните 200 години. Додека поголемиот дел од станбените, комерцијалните и индустриските окрузи на градот се долж јужниот брег на реката, некои области се изградени и на помалку гостопримливиот северен брег на реката.

Денес, обата брега се развиени и располагаат со голем број индустриски објекти. Аеродромот на градот се наоѓа 15 километри југоисточно од градот.

Центарот на градот е изграден на големо плато веднаш до Днепар, меѓутоа, стариот дел на градот е сместен на рид, кое е создадено како последица на промената на текот на реката кон југ. Булеварот Карл Маркс води до двете големи архитектонски знаменитости на градот и претставува важна сообраќајница низ центарот.

Централниот плоштад е мало продолжување на плоштадот Ленин, веднаш до шопинг-центарот Европа.

Клима[уреди | уреди извор]

Летата во Днепропетровск се многу топли (просечна дневна температура во јули е 24 до 28°C, понекогаш дури и пожешко од 32 до 36°C). Температури од 36° се забележуваат и во мај. Зимите не се толку студени (просечната дневна температура во јануари е од -4 до 0°C, но кога нема снег и кога ветровите се силни, се чувствува поголем студ. Мешавина на снег и дожд обично се појавува во декември.

Најдобро време за посетување на градот е кон крајот на пролетта - крај на април и мај и рано во есента: септември, октомври, кога дрвјата во градот стануваат жолти.

Климата е мешавина на умерена и континентална клима и понекогаш во зима кога е многу студено и паѓа снег (понекогаш температурите паѓаат од −10 до −15 °C), а во лета, градот е многу топол (понекогаш над +40°C), особено кон крајот на јули иа август.[11]

Климатски податоци за Днепропетровск
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 12.3
(54)
17.5
(64)
24.1
(75)
31.8
(89)
36.1
(97)
37.8
(100)
39.8
(104)
40.9
(106)
36.5
(98)
32.6
(91)
20.6
(69)
16.3
(61)
40.9
(106)
Прос. висока °C (°F) −1.0
(30)
0.0
(32)
6.0
(43)
15.2
(59)
22.1
(72)
25.6
(78)
28.0
(82)
27.4
(81)
21.5
(71)
13.8
(57)
5.2
(41)
0.2
(32)
13.7
(57)
Сред. дневна °C (°F) −3.7
(25)
−3.4
(26)
1.8
(35)
9.6
(49)
16.1
(61)
19.8
(68)
22.1
(72)
21.4
(71)
15.5
(60)
8.9
(48)
2.0
(36)
−2.3
(28)
9.0
(48)
Прос. ниска °C (°F) −6.1
(21)
−6.3
(21)
−1.6
(29)
4.9
(41)
10.6
(51)
14.6
(58)
16.7
(62)
15.8
(60)
10.7
(51)
5.0
(41)
−0.5
(31)
−4.7
(24)
4.9
(41)
Најниска забележана °C (°F) −30.0
(−22)
−27.8
(−18)
−19.2
(−3)
−8.2
(17)
−2.4
(28)
3.9
(39)
5.9
(43)
3.9
(39)
−3.0
(27)
−8.0
(18)
−17.9
(0)
−27.8
(−18)
−30.0
(−22)
Прос. врнежи мм (ин) 45
(1.77)
43
(1.69)
43
(1.69)
38
(1.5)
42
(1.65)
60
(2.36)
54
(2.13)
43
(1.69)
41
(1.61)
37
(1.46)
46
(1.81)
47
(1.85)
539
(21.22)
Прос. бр. дождливи денови 9 8 10 13 13 13 12 9 10 10 12 11 130
Прос. бр. снежни денови 16 15 9 1 0.1 0 0 0 0 1 6 15 63
Прос. релативна влажност (%) 88 85 79 67 62 66 65 62 70 77 87 88 75
Извор: Pogoda.ru.net[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Личен блог на градоначалникот
 2. 2,0 2,1 Днепропетровска област, статистики (украински)
 3. gorod.dp.ua Днепропетровска област, статистики (украински)
 4. Ukrcensus.gov.ua — Град 8 март 2007
 5. Официјални статистики, 01.08.2012 (украински)
 6. Обединети нации Сектор за економски и социјални прашања, Движења на урбанизацијата во светот, (Обединети нации, 2010), Табела A.12. Податоци за 2007.
 7. Томас Бринкоф, Principal Agglomerations of the World, 12 март 2009.
 8. Под затворен град се подразбира дека ниеден странец не смее да влезе во градот без официјална дозвола.
 9. Украински национализам во 1990-ти: Малцинска вера од Ендру Вилсон, Cambridge University Press, 1996, ISBN 978-0-521-57457-0, page 89
 10. Англиска карта од 1820
 11. Поврзано: klimadiagramme.de — Клима во Днепропетровск
 12. „Pogoda.ru.net“ (на руски). мај 2011. http://pogoda.ru.net/climate/34504.htm. конс. 4 октомври 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портал „Украина