Житомирска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Житомирска Област
Житомирська область
Знаме
Flag of Zhytomyr Oblast.svg
Местоположба
Карта на Украина, Житомирската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Житомир
Официјални јазици:украински
Површина:29 832 km²
Население:1 389 293 (2005)
Број на реони:23
Регистерска ознака:АМ
Областен управител:Ихор Гундиќ
Административната зграда во Житомирската Област

Житомирска Област (украински: Житомирська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област Полисија. Граничи со Виничката, Хмелничката, Ровненската и Киевската област. На север, Лавовската Област граничи со Белорусија. Таа опфаќа површина од 29 832 км2. Во областа има 1 588 села и 11 градови.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]