Запорожје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Запорожје

Запорожје (украински: Запоріжжя) е град на реката Днепар во јужниот дел на Украина. Тој е административен центар на Запорошка област. Е еден од најголемите административни, индустриски и културни центри на југот на Украина. Четврта по големина индустриски центар на Украина развиена машини, металургија, хемиска и изградба индустрии. Населението — 766.000 (2014).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]