Волинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волинска област
Волинська область
Знаме
Volyn flag.svg
Местоположба
Карта на Украина, Волинската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар: Луцк
Официјални јазици: украински
Површина: 20.143 km²
Население: 1.040.083 (01.12.2012)
Број на реони: 16
Регистерска ознака: AC
Областен управител: Климчук Борис Петрович


Волинската област (украински: Волинська область; исто така се нарекува Волин - украински: Волинь) е област во најзападниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Луцк.

Географија[уреди | уреди извор]

Волинска област има вкупна површина од 20.143 км2 (3,3% од Украина). На запад се граничи со Полска, на север со Белорусија, на југ со Лавовската, на исток со Ривненската област. Во областа има 1.076 села и 11 градови. Реки во областа се: Стир, Припјат, Турија, Стохид. Езеро: Свитјаз.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Волинска област живеат најмногу Украинци (96,95%), а останатите се Руси (2,38%), Белоруси (0,30%).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галериja[уреди | уреди извор]