Черкаска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Черкаска област)
Прејди на: содржини, барај
Черкаска област
Черкаська область
Знаме
Flag of Cherkasy Oblast.png
Местоположба
Карта на Украина,  Черкаската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар: Черкаси
Официјални јазици: Украински
Површина: 20 900 km²
Население: 1 281 900 (01.08.2011)
Број на реони: 20
Регистерска ознака: CA
Областен управител: Тулуб Сергеј Борисович


Черкаска област (украински: Черкаська область; исто така се нарекува Черкашчина - украински: Черкащина) е област (покраина) во централниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Черкаси.

Географија[уреди | уреди извор]

Черкаска област има вкупна површина од 20.900 км2. На запад се граничи со Виничката област, на север со Киевската, на југ со Кировоградската, а на исток со Полтавската област. Во областа има 839 села и 16 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Рос, Тјасмин, Планински Тикич.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Черкаска област живеат најмногу Украинци (90%), а останатите се Руси (8%), Белоруси, Татари, Евреи, Молдавци, Ерменци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]