Черкаска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Черкаска област)
Черкаска област[1]
Черкаська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Черкаската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Черкаси
Официјални јазици:Украински
Површина:20 900[2] km²
Население:1,160,744 (2022 проценка).[3]
Број на реони:20
Регистерска ознака:CA
Областен управител:Јуриj Ткаченко


Черкаска област (украински: Черкаська область; исто така се нарекува Черкашчина - украински: Черкащина) е област (покраина) во централниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Черкаси.

Географија[уреди | уреди извор]

Черкаска област има вкупна површина од 20.900 км2. На запад се граничи со Виничката област, на север со Киевската, на југ со Кировоградската, а на исток со Полтавската област. Во областа има 839 села и 16 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Рос, Тјасмин, Планински Тикич.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Черкаска област живеат најмногу Украинци (90%), а останатите се Руси (8%), Белоруси, Татари, Евреи, Молдавци, Ерменци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]