Полтавска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Полтавска област
Полтавська область
Знаме
Flag of Poltava Oblast.svg
Местоположба
Карта на Украина, Полтавска област е означена со црвено
Информации
Админ. центар: Полтава
Официјални јазици: Украински
Површина: 28 748 km²
Население: 1 544 100 (2005)
Број на реони:
Регистерска ознака:
Обласен управител: Валериj Головко


Полтавската област (украински: Полтавська область; исто така се нарекува Полтавшчина - украински: Полтавщина) е област (покраина) во централна Украина. Административен центар на областта е градот Полтава.

Географија[уреди | уреди извор]

Полтавската област е сместена во средишниот дел на Украина и зафаќа вкупна површина од околу 28.800 км². Областа се граничи со Черниговската, Сумската, Харковската, Днепропетровската, Кировоградската, Черкаската и Киевската област.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]