Луцк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луцк
Луцьк
Град
CollageLutsk.jpg
Знаме на Луцк
Знаме
Грб на Луцк
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Ukraine" nor "Шаблон:Location map Ukraine" existsМестоположба на Луцк
Координати: 50°45′00″N 25°20′09″E / 50.75000° СГШ; 25.33583° ИГД / 50.75000; 25.33583Координати: 50°45′00″N 25°20′09″E / 50.75000° СГШ; 25.33583° ИГД / 50.75000; 25.33583
Држава
Област
Реон
Flag of Ukraine.svg Украина
Flag of Volyn Oblast.svg Волинска област
Луцки реон
Основан1085
Управа
 • ГрадоначалникМикола Ромањук
Површина
 • Вкупна42,0 км2 (160 ми2)
Надм. вис.&10000000000000174000000174 м
Население (2005)
 • Вкупно202.900
 • Густина4.830/км2 (12,500/ми2)
Часовен појасЕЕТ (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)ЕЕЅТ (UTC+3)
Поштенски број43000
Повик. бр.+380 332
Мреж. местоwww.lutsk.ua

Луцк (украински: Луцьк, полски: Łuck, белоруски: Луцак или Луцк) — град на реката Стир во северозападна Украина. Тој е административен центар на Волинската област и административен центар на околниот Луцки реон, во рамките на област. Градот е исто така означен како посебен реон во рамките на областа.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Официјална туристичка страница
  • „Инфо за градот Луцк“. Информации за патување во Луцк. Архивирано од изворникот на 2012-01-17. Посетено на 2013-02-05. (англиски)
  • Официјална страница на Луцк (англиски) (украински)
  • Европски Луцк Archived 2006-02-08 на Wayback Machine (украински)
  • Wikisource-logo.svg "Луцк (англиски)". Енциклопедија „Американа“. 1920.