Стир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стир
Река Стырь в Кузнецовске летом.JPG
ЗемјаУкраина, Белорусија
Слив
Главен изворЛавовска област, Украина
УстиеПрипјат
Сливна повр.13,100 км2
Физички особености
Должина494 km

Реката Стир (украински: Стир; руски: Стырь) е десна притока на реката Припјат, со должина од 494 километри. Нејзиното сливно подрачје е 13.100 км2.

Реката Стир извира близу Броди, во украинската Лавовска област, потоа тече низ Ровненската и Волинската област, а потоа низ белорускаа област Брест, каде конечно се влива во Припјат.

Во текот на 1915-16, реката Стир била дел од фронтот помеѓу армиите на Австроунгарија и Руската Империја.

Поголеми населени места на реката се Луцк, Стари Чорториск и Вараш.

Реката Стир на картата на Ровненската област.

Координати: 52°06′27″ N; 26°34′58″ E / 52.1076° N; 26.5829° E / 52.1076; 26.5829