Житомир

Координати: 50°15′0″N 28°40′0″E / 50.25000° СГШ; 28.66667° ИГД / 50.25000; 28.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Житомир
Поглед на ул. Киевска кон црквата „Св. Архангел Михаил“ на почетокот на XX век
Поглед на ул. Киевска кон црквата „Св. Архангел Михаил“ на почетокот на XX век
Знаме на ЖитомирГрб на Житомир
Житомир is located in Украина
Житомир
Житомир
Местоположба на Житомир
Координати: 50°15′0″N 28°40′0″E / 50.25000° СГШ; 28.66667° ИГД / 50.25000; 28.66667
Земја Украина
ОснованIX век
Управа
 • ГрадоначалникВолодимир Дебој
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000221000000221 м
Население (2013)
 • Вкупно271.172
 • Густина4.172/км2 (10,810/ми2)
Пошт. бр.10000 — 10036
Повик. бр.+380 412
Мреж. местоЖитомир

Житомир (украински: Житомир) — град на реката Тетеррв во централниот дел на Украина. Тој е административен центар на Житомирската област и административен центар на околниот Житомирски реон, во рамките на областа. Градот бил основан уште во X век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Храмови[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Автобус[уреди | уреди извор]

Тролејбус[уреди | уреди извор]

Трамвај[уреди | уреди извор]

Железнички сообраќај[уреди | уреди извор]

Туризам[уреди | уреди извор]

Музеи[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]