Житомирска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Житомирска област
Житомирська область
Знаме
Flag of Zhytomyr Oblast.svg
Местоположба
Карта на Украина, Житомирската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар: Житомир
Официјални јазици: украински
Површина: 29 832 km²
Население: 1 389 293 (2005)
Број на реони: 23
Регистерска ознака: АМ
Областен управител: Јуриј Павленко

Житомирска област (украински: Житомирська область) е една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област Полисија. Граничи со Виничката, Хмелничката, Ровненската и Киевската област. На север, Лавовската област граничи со Белорусија. Таа опфаќа површина од 29 832 км². Во областа има 1 588 села и 11 градови.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]