Ровно

Координати: 50°37′09″N 26°15′07″E / 50.61917° СГШ; 26.25194° ИГД / 50.61917; 26.25194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровно
Рівне
Równe
Град
Знаме на Ровно
Грб на РовноЛого на Ровно
Лого
Држава Украина
ОбластРовненска Област
РеонРовненски Реон
First mentioned1283
Управа
 • ГрадоначалникОлександер Третјак [uk][1] (Европска солидарност[1])
Површина
 • Вкупна63,00 км2 (24,32 ми2)
Население (2022)
 • Вкупно243.873
 • Густина3,900/км2 (10,000/ми2)
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Мреж. местоcity-adm.rv.ua [мртва врска]

Ровно (украински: Рівне, руски: Ровно, полски: Równe) - град во Украина во Ровненската Област. Според проценката од 2012 година, во градот живееле 250.174 жители.

Од 1941 до 1944 година било седиште на Рајхскомесаријатот на Украина, административна територија формирана од страна на Нацистичка Германија во текот на Втората светска војна.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Јарослав Евдокимов - Ровно, СССР, 22 ноември 1946 година, е народен уметник на Белорусија и почесен уметник на Руската Федерација.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според проценката, во градот во 2012 година живееле 250.174 жители.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]