Закарпатска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Закарпатска Област[1]
Закарпатська область
Карта на Украина, Закарпатската област е означена со црвено
Мапа
Админ. центар:Ужгород
Основање:1946[2]
Службени јазици:украински
Површина:12777 км²[3]
Население:1,254,614.[4]
Број на реони:13
Регистерска ознака:АО
Обласен управител:Виктор Микита[5]
Информации

Закарпатска Област (украински: Закарпатська область; словачки: Podkarpatská Rus, унгарски: Kárpátalja.) е една од 24-те области во Украина. Се наоѓа во најзападниот дел дел на земјата. Taa е дел од историската област За(д)карпатија. Се граничи со Лавовската и Ивано-франковската Област. На запад, Закарпатска област граничи со Словачка и Унгарија, на север со Полска и на југ со Романија, и опфаќа површина од 12 777 км2. Во областа има 579 села и 11 градови.

Историја[уреди | уреди извор]

Границата меѓу Закарпатската и Ивано-Франковската Област

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година во Закарпатска Област живеат Украинци (80,5 %)[6], Унгарци (12,1 %), Романци (2,6 %), Руси (2,5 %), Роми (1,1 %), Словаци (0,5 %), Германци (0,3 %), Русини (0,8 %).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. "Сьогодні Закарпаття увійшло до складу України. 68 років тому" [Today Zakarpattia became part of Ukraine. 68 years ago]. 7dniv. 29 June 2013
  3. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  4. „Regions of Ukraine / Zakarpattia region“. 2001 Ukrainian Census. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 2007-06-01.
  5. „Mykyta Appointed as Head of Zakarpattia Region“. open4business. December 13, 2021. Архивирано од изворникот April 28, 2022.
  6. „General results of the census / National composition of population / Zakarpattia region“. 2001 Ukrainian Census. Посетено на 2013-01-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]