Херсонска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херсонска Област
Херсонська область
Знаме
Flag of Kherson Oblast.svg
Местоположба
Карта на Украина, Херсонската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Херсон
Официјални јазици:Украински
Површина:28 461 km²
Население:1 078 792 (01.12.2012)
Број на реони:18
Регистерска ознака:ВТ
Областен управител:Андриj Хордеев


Херсонска Област (украински: Херсонська область; исто така се нарекува Херсоншчина - украински: Херсонщина) — област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Херсон.

Географија[уреди | уреди извор]

Херсонска Област има вкупна површина од 28.461 км2. На запад се граничи со Николаевската област, на север со Днепропетровската област, на југ со Автономната Републиката Крим, а на исток со Запорошката област. Во областа има 568 села и 9 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Ингулец.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Херсонска Област живеат најмногу Украинци (82,00%), а останатите се Руси (14,09%), Белоруси, Татари, Ерменци, Молдавци, Евреи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]