Прејди на содржината

Херсонска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херсонска Област[1]
Херсонська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Херсонската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Херсон
Официјални јазици:Украински
Површина:28 461[2] km²
Население:1,001,598 (2022 проценка).[3]
Број на реони:18
Регистерска ознака:ВТ
Областен управител:Андриj Хордеев


Херсонска Област (украински: Херсонська область; исто така се нарекува Херсоншчина - украински: Херсонщина) — област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Херсон.

Географија[уреди | уреди извор]

Херсонска Област има вкупна површина од 28.461 км2. На запад се граничи со Николаевската област, на север со Днепропетровската област, на југ со Автономната Републиката Крим, а на исток со Запорошката област. Во областа има 568 села и 9 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Ингулец.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Херсонска Област живеат најмногу Украинци (82,00%), а останатите се Руси (14,09%), Белоруси, Татари, Ерменци, Молдавци, Евреи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06 – преку United Nations Statistics Division.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]