Днепропетровска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Днепропетровска област
Дніпропетровська область
Знаме
Flag of Dnipropetrovsk Oblast.svg
Местоположба
Карта на Украина, Днепропетровска област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Днипро
Официјални јазици:украински
Површина:31.914 km²
Население:3.308.969 (01.12.2012[1])
Број на реони:22
Регистерска ознака:AE
Областен управител:Олександр Резниченко


Днепропетровската област (украински: Дніпропетровська область) е област во југоисточниот дел на Украина, најважен индустриски регион во државата. Административен центар на областа е градот Днипро.

Географија[уреди | уреди извор]

Днепропетровската област има вкупна површина од 31.914 км2 (5,3% од Украина). На запад се граничи со Николаевската и Киривоградската област, на север со Полтавската и Харковската област, на југ со Запорошката и Херсонската област, на исток со Донечката област. Во областа има 1.484 села и 13 градови. Најголемата река е Днепар.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Днепропетровската област живеат најмногу Украинци (79,3%), а останатите се Руси, Белоруси, Евреи, Ерменци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Чисельність населення на 1 липня 2012 року та середня за січень-червень 2012 року“ (украински). Архивирано од изворникот на 2012-12-22. Посетено на 6 февруари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]