Административна поделба на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Реони во Украина)

Украина е поделена на 27 единици: 24 области, една автономна република и два града со специјален статус.

Административната поделба на Украина е непосредно наследена од администрирањето на украинската ССР во рамките на Советскиот Сојуз и била многу менувана од средината на XX век. Таа е малку сложена, бидејќи содржи поголем број на територијална поделба и исто така има своја класификација за разни населби.

Поранешни единици[уреди | уреди извор]

Сè до март 2014 г. Украина ги опфаќала и Автономната Република Крим и Севастопол како град со специјален статус. Таа година Крим се соочил со безбедносна опасност поради украинската криза и распишал референдум, каде народот во огромно мнозинство изгласал отцепување од Украина и припојување кон Руската Федерација. Во март истата година полуостровот преминал во руската Република Крим, а Севастопол станал федерален град на Русија.

Структура[уреди | уреди извор]

Постојат три поголеми административни единици: област (регион), реон (округ) и населби: град, урбани и рурални населби.

Области[уреди | уреди извор]

Областите се големи административни подрачја во земјата. Скоро секоја област е именувана по нејзиниот административен центар, додека две од нив се именувани по историски области. Покрај 24-те области, постојат и 2 града со специјален статус (Киев и Севастопол), дадени најдолу.

Област Украински Површина (км2) Население (2010) Густина Админ. центар Реони Градови[1]
Emblem of Crimea.svg Автономна Република Автономна Республіка Крим 26.081 1.965.031 75,27 Симферопол 14 11
Coat of Arms of Vinnytsa Oblast.svg Виничка Вінницька область 26.513 1.646.250 61,85 Виница 27 6
Coat of Arms of Volyn Oblast.svg Волинска Волинська область 20.144 1.038.223 51,49 Луцк 16 4
Large Coat of Arms of Dnipropetrovsk Oblast.svg Днепропетровска Дніпропетровська область 31.974 3.344.073 104,25 Днипро 22 13
Coat of Arms of Donetsk Oblast 1999.svg Донечка Донецька область 26.517 4.448.031 166,95 Донецк 18 28
Coat of Arms of Zhytomyr Oblast.png Житомирска Житомирська область 29.832 1.283.201 42,84 Житомир 23 5
Karpatska Ukraina-2 COA.svg Закарпатска Закарпатська область 12.777 1.246.323 97,64 Ужхород 13 5
Coat of Arms of Zaporizhzhya Oblast.png Запорошка Запорізька область 27.180 1.805.431 66,21 Запорожје 20 5
Coat of Arms of Ivano-Frankivsk Oblast.svg Ивано-Франковска Івано-Франківська область 13.928 1.380.770 99,05 Ивано-Франковск 14 5
Herb Kyivskoi oblasti 1.svg Киевска Київська область 28.131 1.719.602 61,05 Киев 25 13
Coat of Arms of Kirovohrad Oblast.svg Кировоградска Кіровоградська область 24.588 1.014.809 41,02 Кропивницки 21 4
Coat of Arms of Lviv Oblast.png Лавовска Львівська область 21.833 2.545.634 116,49 Лавов 20 9
Coat of Arms Luhansk Oblast.svg Луганска Луганська область 26.684 2.300.412 85,74 Луганск 18 4
Coat of Arms of Mykolaiv Oblast.png Николаевска Миколаївська область 24.598 1.186.452 48,06 Николаев 19 5
Coat of Arms of Odesa Oblast.svg Одеска Одеська область 33.310 2.387.636 71,69 Одеса 26 7
Coat of Arms of Poltava Oblast.png Полтавска Полтавська область 28.748 1.493.668 51,68 Полтава 25 5
Rivne Oblast coat of arms.svg Ровненска Рівненська область 20.047 1.152.576 57,50 Ровне 16 4
Coat of Arms of Sumy Oblast.svg Сумска Сумська область 23.834 1.166.765 48,66 Суми 18 7
Coat of Arms of Ternopil Oblast.svg Тернополска Тернопільська область 13.823 1.086.694 78,36 Тернопол 17 1
COA of Kharkiv Oblast.svg Харковска Харківська область 31.415 2.755.177 87,61 Харков 27 7
Coat of Arms of Kherson Oblast.svg Херсонска Херсонська область 28.461 1.091.151 38,20 Херсон 18 3
Coat of Arms of Khmelnytskyi Oblast.svg Хмелничка Хмельницька область 20.645 1.331.534 64,22 Хмелницки 20 6
Coat of Arms of Cherkasy Oblast.svg Черкаска Черкаська область 20.900 1.291.135 61,44 Черкаси 20 6
Coat of Arms of Chernihiv Oblast.svg Черниговска Чернігівська область 31.865 1.104.241 34,41 Чернигов 22 3
Coat of Arms of Chernivtsi Oblast.svg Черновечка Чернівецька область 8.097 903.782 111,67 Черновци 11 2
COA of Kyiv Kurovskyi.svg Киев Київ 839 2.782.016 3.337,78 Киев 10 1
COA of Sevastopol.svg Севастопол Севастополь 864 380.301 440,71 Севастопол 4 2

Град со специјален статус[уреди | уреди извор]

Гавниот град Киев и градот Севастопол со специјални статус, што значи дека е во непосредна надлежност на централната влада.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Реоните се мали територијални единици во Украина. Постојат преку 450 реони во 24-те области. Просечната површина на еден украински реон е 1.200 км2, додека просечното население е 52.000 луѓе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Се однесува на градовите наречени „градови од обласно значење“ (украински: міста обласного значення) и се во надлежност на обласната управа наместо на управите на нивните реони.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Региони на Украина и нивниот состав“. Врховна рада на Украина (украински). Посетено на 25 декември 2011.
  • „Украински реони“. Statoids. Посетено на 8 февруари 2012.
  • „Украински градови и региони во азбучен ред“. UkraineTrek (англиски). Посетено на 10 февруари 2012.