Луганска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луганска област
Луганська область
Знаме
Flag of Luhansk Oblast.png
Местоположба
Луганската област е означена со бледо-црвена боја
Информации
Админ. центар:Луганск
Официјални јазици:украински
Површина:26 684 km²
Население:2 257 686 (01.12.2012)
Број на реони:18
Регистерска ознака:ВВ
Областен управител:Jуриj Харбуз


Луганска област (украински: Луганська область; исто така се нарекува и Луганшчина - украински: Луганщина) е област (покраина) во источниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Луганск.

Географија[уреди | уреди извор]

Луганската област има вкупна површина од 26.684 км2. На запад се граничи со Харковската и Донечката област, на север, на југ и на исток со Русија. Во областа има 109 села и 37 градови. Најдолга река во областа е Сиверски Донец, а други значајни реки се и Лугањ и Деркул.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, најголемиот дел од населението во Харковската област го сочинуваат Украинците (57,96%), а остатокот го сочинуваат Руси (39,05%), Белоруси, Татари, Ерменци, Евреи и други.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]