Черкаси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черкаси
Черкаси
Град
Building of the Slovyanskyi Hotel.jpg
Знаме на ЧеркасиГрб на Черкаси
Черкаси is located in Украина
Черкаси
Черкаси
Местоположба на Черкаси
Координати: 49°26′40″N 32°03′35″E / 49.44444° СГШ; 32.05972° ИГД / 49.44444; 32.05972Координати: 49°26′40″N 32°03′35″E / 49.44444° СГШ; 32.05972° ИГД / 49.44444; 32.05972
Држава
Област
Реон
Flag of Ukraine.svg Украина
Flag of Cherkasy Oblast.png Черкаска област
Черкаски реон
Основан1284
Управа
 • ГрадоначалникСергиj Одариќ
Површина
 • Вкупна69,0 км2 (270 ми2)
Надм. вис.&10000000000000110000000110 м
Население (2012)
 • Вкупно286.452
 • Густина4.134/км2 (10,710/ми2)
Часовен појасЕЕТ (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)ЕЕЅТ (UTC+3)
Поштенски број18000-18499
Повик. бр.+380 472
Мреж. местоrada.cherkasy.ua

Черкаси (украински: Черкаси) — град на реката Днепар во централниот дел на Украина. Тој е административен центар на Черкаската област и административен центар на околниот Черкаски реон, во рамките на област. Градот бил основан уште во 13. век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина. Во тоа време, градот бил претежно населен со Козаци.

Неговата местоположба е отприлика 200 километри јужно од главниот украински град Киев. Бројноста на населението, според последниот попис од 2011 г. е 288 илјади жители. Во месец јуни 2011, Черкаси го прославил својот јубилеен 725 роденден.

Климата во градот е умерено-континентална, со благи зими и жешки лета. Просечната температура во градот на годишно ниво е 7,7 °C. Во јануарскиот период просечната температура на воздухот е -6 °C, додека во лето таа изнесува +20 °C. Најниската измерена температура била -25 °C (што е ретко се случува), додека пак највисоката била +35 °C, забележана во месец јули.

Бројот на население бил најголем во 1990 г. кога Черкаси имал речиси 300 илјади мештани. Оттогаш па наваму, тој број е во постојано опаѓање, што најмногу се должи на високата смртност кај месното население, социо-економската состојба и наглиот процес на урбанизација на местото. Денес, градот има точно 286.037 жители. Најголем дел од населението се Украинци, но исто така се застапени и руското и еврејско малцинство. Според половата припадност, 46,4% се мажи, додека останатите 53,6% се жени. Објавени се и податоци за старосната структура на населението, од кое 19% се лица-пензионери, додека само 15% се деца под 14 години. Овие бројки говорат за нерамномерната застапеност на возрасните групи.

Територијална организација на Черкаси[уреди | уреди извор]

Во градот Черкаси има 2 општини (реони):

Реон Население Површина
Приднепаровски реон 142 илјади 25,86 илј. хек.
Сосновски реон 148 илјади 43,14 илј. хек.

Образование[уреди | уреди извор]

Во Черкаси се наоѓаат голем број на универзитети, од кои најголеми се Черкаскиот државен технички универзитет и Черкаскиот национален универзитет „Богдан Хмелницки“.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Черкаси е збратимен со следните градови:


Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]