Хмелничка Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хмелничка област)
Хмелничка област[1]
Хмельницька область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Хмелницката област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Хмелницки
Официјални јазици:украински
Површина:20 629[2] km²
Население:1,228,829 (2022 проценка).[3]
Број на реони:20
Регистерска ознака:ВХ
Областен управител:Михаjло Захородниj

Хмелничката област (украински: Хмельницька область) е една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Граничи со Ровненската, Житомирската, Черновечка, Виничката и Тернополската облатс. Опфаќа површина од 20 6293 км2. Во областа има 1 410 села и 13 градови.

  • 1937 - 1954 се нарекувала Камјанец-Подолска област, бидејќи главен град на областа бил Камјанец-Подолск.

Историја[уреди | уреди извор]

  • До 1918, е дел на Руската Империја.
  • Украинска Народна Република 1918—1921
  • Од 1921 Дел на СССР.
  • Основана е Камјанец-Подиљска област (1937).
  • Во 1954, центарот на областа од Камјанцец-Подолска бил преместен во Хмелницки, а името на областа било променето во „Хмелничка област“.
  • Од 1991 година, областа е дел на независна Украина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2004, во областа живеат најмногу Украинци, а останатите се Руси, Евреи, Ерменци.

Религија[уреди | уреди извор]

Најголем број на луѓето се припадници на Украинската Автокефална Православна Црква, а втора по големина е Украинската Гркокатоличка Црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]