Ровненска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ровненска област
Рівненська область
Знаме
Flag of Rivne Oblast.png
Местоположба
Карта на Украина, Ривенската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар: Ровно
Официјални јазици: украински
Површина: 20 047 km²
Население: 1 160 700 (2005)
Број на реони: 16
Регистерска ознака: ВК
Областен управител: Виктор Матчук

Ровненската област (украински: Рівненська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Наречена е по нејзиниот администратицен центар — градот Ровно. Преставува дел од историската област Волин. Граничи со Волинската, Лавовската, Житомирската, Хмелничка и Тернополската област. На север, Ровненската област граничи со Белорусија. Опфаќа површина од 20 047 км². Во областа има 1 999 села и 11 градови.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]