Прејди на содржината

Волинска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волинска Област[1]
Волинська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Волинската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Луцк
Официјални јазици:украински
Површина:20.143[2] km²
Население:1,021,356 (2022 проценка).[3]
Број на реони:16
Регистерска ознака:AC
Областен управител:Јуриј Погулјанко[4][5]


Волинската Област (украински: Волинська область; исто така се нарекува Волин — украински: Волинь) — област во најзападниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Луцк.

Географија[уреди | уреди извор]

Волинска Област има вкупна површина од 20.143 км2 (3,3% од Украина). На запад се граничи со Полска, на север со Белорусија, на југ со Лавовската, на исток со Ровненската Област. Во областа има 1.076 села и 11 градови. Реки во областа се: Стир, Припјат, Турија, Стохид. Езеро: Свитјаз.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Волинска Област живеат најмногу Украинци (96,95 %), а останатите се Руси (2,38 %), Белоруси (0,30 %).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). „Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use“ (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. „Government adopts a series of personnel decisions“. Cabinet of Ministers of Ukraine. October 28, 2019. Посетено на November 23, 2019.
  5. „Trofimov introduces new head of Volyn Regional State Administration“. Ukrinform. December 3, 2019. Посетено на December 3, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]