Харковска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харковска област
Харківська область
Знаме
Flag of Kharkiv Oblast.svg
Местоположба
Харковската област е означена со бледо-црвена боја
Информации
Админ. центар: Харков
Официјални јазици: украински
Површина: 31 415 km²
Население: 2 743 442 (01.12.2012)
Број на реони: 27
Регистерска ознака: АХ
Областен управител: Михајло Добкин


Харковска област (украински: Харківська область, руски: Харьковськая область; исто така се нарекува и Харковшчина - украински: Харківщина) е област (покраина) во источниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Харков.

Географија[уреди | уреди извор]

Харковската област има вкупна површина од 31.415 км2. На запад се граничи со Полтавската област, на север со Сумската област и Русија, на југ со Днепропетровската и Донечката област, а на исток со Луганската област. Во областа има 1508 села и 17 градови. Најдолга река во областа е Сиверски Донец, а други значајни реки се и Уди и Оскил.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, најголемиот дел од населението во Харковската област го сочинуваат Украинците (70,7%), а остатокот го сочинуваат Руси (25,6%), Евреи, Белоруси, Ерменци и други.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]