Прејди на содржината

Краеви во Словачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краеви во Словачка
Kraje Slovenska
Категоријаунитарна држава
МестоСловачка Република
Број8 краеви
Населенија577.000 (Трнавски) – 831.000 (Прешовски)
Површини2.052,6 км2 (Братиславски) – 9.454,8 км2 (Банскобистрички)
Управакрајска, државна
Подединициокрузи

Словачка е административно поделена на осум самоуправни краеви (словачки: samosprávne kraje), кои наполно се совпаѓаат со уставните „виши територијални целини“ (vyššie územné celky).[1] Краевите понатаму се поделени на вкупно 79 окрузи (okresy).

Список на краеви во Словачка
Знаме Грб Крај Седиште Население

(2022)

Површина
(км²)
Густина
(жит./км²)
NUTS (3. ниво)

код

Братиславски Братислава 664.000 2.052,6 321,34 SK010
Трнавски Трнава 556.000 4.172,2 135,08 SK021
Тренчински Тренчин 577.000 4.501,9 130,14 SK022
Нитрански Нитра 682.000 6.343,4 106,67 SK023
Жилински Жилина 685.000 6.808,4 101,54 SK031
Банскобистрички Банска Бистрица 651.000 9.454,8 68,52 SK032
Прешовски Прешов 831.000 8.974,5 91,92 SK041
Кошички Кошице 795.000 6.751,9 118,32 SK042
Вкупно 5.441.000 49.035 111,3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. слов. vyššie územné celky, VÚC

Надворешни врски[уреди | уреди извор]