Кошице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 48°42′58″N 21°15′41″E / 48.71611°СГШ 21.26139°ИГД / 48.71611; 21.26139
Кошице
Košice
Град
Hlavná ulica (Главна улица)
Coat of arms of Košice.png
Земја Словачка
Регион Кошице
Округ Кошице I-IV
Окрузи Кошице I, Кошице II, Кошице III, Кошице IV
Реки Хорнад
Височина 206 м
Координати 48°42′58″N 21°15′41″E / 48.71611°СГШ 21.26139°ИГД / 48.71611; 21.26139
Површина 242,768 км²
Население 234.596 (2006-12-31)
Прв пат споменат: 1230
Управа градски совет
Градоначалник Франтишек Кнапик
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 040 00
Повикувачки бр. +421-55
Регистарски таблици KE
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Кошички крај
Местоположба во Кошички крај
Местоположба во Кошички крај
На Ризницата: Кошице
Košice
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.kosice.sk

Кошице (словачки: Košice) е град во источна Словачка. Градот се наоѓа на реката Хорнад во близина на Оре планините. Кошице е втор по големина град во Словачка со 235.000 жители. Кошице е центар на регионот Кошице.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кошице е збратимен со:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]