Прешов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 49°00′06″N 21°14′22″E / 49.00167° СГШ; 21.23944° ИГД / 49.00167; 21.23944
Прешов
Prešov
Град
Центар на Прешов
Flag of Prešov.svg
Знаме
Coat of Arms of Prešov.svg
Грб
Земја Словачка
Регион Прешов
Округ Прешов
Туристички регион Шариш
Реки Ториса
Височина 250 м
Координати 49°00′06″N 21°14′22″E / 49.00167° СГШ; 21.23944° ИГД / 49.00167; 21.23944
Површина 70,40 км2
Население 91.650 (2006-12-31)
Првпат споменат 1247
Градоначалник Павел Хаѓари (независен)
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 080 01
Повикувачки бр. +421-51
Регистарска табличка PO
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Прешов
Местоположба во регионот Прешов
Местоположба во регионот Прешов
На Ризницата: Прешов
Prešov
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.presov.sk

Прешов (словачки: Prešov) — град во источна Словачка. Прешов е центар на регионот Прешов, како и на округот Прешов. Прешов има население од околу 91.000, што го прави трет најголем град во Словачката Република.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Прешов е збратимен со:

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Историја на Прешов Архивирано на 4 мај 2006 г.
  • Horváth, Tibor (1999). Szlovákia (унгарски) (изд. 1st.). Budapest: Cartographia. ISBN 9633531802CM Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nowy Sącz - Partner Cities. © 2008 Urząd Miasta Nowego Sącza, Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz. Посетено на 2008-12-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]